Back
Impact Score
39.3/ 100
Tidligt sæsonestimat
- Kampe
- 10
- Minutter
- 487
- Stærkeste kategori
- Score for offensiv trussel 41.7
- Spillestil
- Kreativ back
Superliga · 2026/2027
Spillere sammenlignet i sæsonen
Back
Impact Score
39.3/ 100
Tidligt sæsonestimat
Superliga · 2026/2027
Back
Impact Score
58.0/ 100
Premiership · 2026/2027
| Statistik | 01Rasmus Carstensen | 02Enes Alic |
|---|---|---|
Overblik | ||
| Impact Score | 39.3 | Bedste registrerede værdi: 58.0 |
| Kampe | 10 | 10 |
| Kampe fra start | 6 | Bedste registrerede værdi: 10 |
| Spillede minutter | 487 | Bedste registrerede værdi: 900 |
| Mål | 1 | 1 |
| Assists | 1 | Bedste registrerede værdi: 3 |
| Gennemsnitlig kampbedømmelse | 6.65 | Bedste registrerede værdi: 7.01 |
| Gule kort | Bedste registrerede værdi: 0 | 2 |
| Røde kort | Ikke tilgængelig | Ikke tilgængelig |
Angreb | ||
| Mål pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 0.18 | 0.10 |
| Afslutninger pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 2.03 | 1.20 |
| Skud på mål pr. 90 | 0.37 | Bedste registrerede værdi: 0.50 |
| Succesfulde driblinger pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 0.92 | 0.90 |
| Andel afslutninger på mål | 18.2% | Bedste registrerede værdi: 41.7% |
| Andel succesfulde driblinger | 55.6% | Bedste registrerede værdi: 64.3% |
| Afslutninger sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 65.6 | 64.8 |
| Driblinger sammenlignet med ligaen | 62.5 | Bedste registrerede værdi: 78.3 |
Afleveringer & chanceskabelse | ||
| Assists pr. 90 | 0.18 | Bedste registrerede værdi: 0.20 |
| Afleveringer pr. 90 | 36.78 | Bedste registrerede værdi: 37.00 |
| Præcise afleveringer pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 29.01 | 28.60 |
| Afleveringer i sidste tredjedel pr. 90 | 2.59 | Bedste registrerede værdi: 6.80 |
| Nøgleafleveringer pr. 90 | 1.11 | Bedste registrerede værdi: 1.40 |
| Skabte chancer pr. 90 | 1.11 | Bedste registrerede værdi: 1.40 |
| Afleveringspræcision | Bedste registrerede værdi: 78.9% | 77.3% |
| Præcision i lange afleveringer | 18.8% | Bedste registrerede værdi: 33.3% |
| Afleveringer sammenlignet med ligaen | 25.0 | Bedste registrerede værdi: 48.6 |
| Chanceskabelse sammenlignet med ligaen | 51.4 | Bedste registrerede værdi: 69.0 |
Boldsikkerhed | ||
| Boldberøringer pr. 90 | 64.50 | Bedste registrerede værdi: 67.90 |
| Boldtab pr. 90Lavere er bedre | Bedste registrerede værdi: 16.26 | 18.60 |
| Boldsikkerhed sammenlignet med ligaen | 33.8 | Bedste registrerede værdi: 44.0 |
Forsvar | ||
| Tacklinger pr. 90 | 0.74 | Bedste registrerede værdi: 1.60 |
| Opsnappede bolde pr. 90 | 0.74 | Bedste registrerede værdi: 0.80 |
| Clearinger pr. 90 | 3.51 | Bedste registrerede værdi: 4.10 |
| Bolderobringer pr. 90 | 3.88 | Bedste registrerede værdi: 5.70 |
| Fejl der fører til afslutning pr. 90Lavere er bedre | 0.18 | Bedste registrerede værdi: 0.10 |
| Dueller pr. 90 | 7.39 | Bedste registrerede værdi: 10.00 |
| Vundne dueller | Bedste registrerede værdi: 50.0% | 48.0% |
| Forsvar sammenlignet med ligaen | 36.4 | Bedste registrerede værdi: 59.7 |
| Dueller sammenlignet med ligaen | 35.3 | Bedste registrerede værdi: 48.6 |
Spillestil / kategoriscorer | ||
| Score for afslutninger uden straffespark | For få data | For få data |
| Score for kreativ indflydelse | 41.7 | Bedste registrerede værdi: 62.0 |
| Score for defensiv aktivitet | 34.9 | Bedste registrerede værdi: 51.4 |
| Score for defensiv pålidelighed | 38.2 | Bedste registrerede værdi: 75.0 |
| Score for boldsikkerhed | 13.6 | Bedste registrerede værdi: 21.7 |
| Score for offensiv trussel | 41.7 | Bedste registrerede værdi: 75.0 |
| Spillestil | Kreativ back | Kreativ back |
98 / 100
Spillestil, ikke spillerens kvalitet.
Kun færdigspillede kampe. Tal pr. 90 minutter tager højde for spilletiden; flere aktioner betyder ikke altid en bedre præstation.
Impact Score og kategoriscorer følger de gældende regler for offentliggørelse. Ligasammenligningen sammenligner spillere med andre i samme rolle og sæson, så forskellige roller eller ligaer har forskellige sammenligningsgrupper.
Ikke tilgængelig: ingen registreret værdi. For få data: datagrundlaget opfylder ikke kravene. Ikke offentliggjort: scoren vises ikke efter de gældende regler for offentliggørelse.
Metoden bag scorerne (på engelsk)