Spillerdata: boldsikkerhed
Alle ligaer · 2026/2027
Sammenlign hvor sikkert spillere holder på bolden. På denne side er et lavere tal bedre for boldtab, erobrede bolde og boldomsætninger.
221 kvalificerede af 689 i denne gruppe / minimum 450 minutter
| # | Spiller | Hold | Rolle | Min. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Robin Østrøm | Silkeborg IF | Midterforsvarer | 900 | 4.10 | — | 0.40 | 5.2 | — | 94.6% |
| 2 | Tobias Salquist | Nordsjælland | Midterforsvarer | 503 | 5.19 | — | 0.72 | 5.4 | — | 94.8% |
| 3 | Zan Zaletel | Viborg FF | Midterforsvarer | 720 | 5.00 | — | 0.38 | 5.6 | — | 94.1% |
| 4 | Ole Martin Kolskogen | Horsens | Midterforsvarer | 756 | 3.93 | 0.12 | — | 6.2 | — | 94.4% |
| 5 | Asger Sörensen | FC København | Midterforsvarer | 542 | 5.81 | 0.33 | 0.33 | 6.7 | — | 93.2% |
| 6 | Auston Trusty | Celtic | Midterforsvarer | 560 | 7.07 | 0.48 | — | 7.5 | — | 93.1% |
| 7 | Karlo Lusavec | Horsens | Defensiv midtbanespiller | 677 | 5.05 | 0.53 | 0.80 | 7.9 | — | 92.8% |
| 8 | Martin Moormann | Motherwell | Midterforsvarer | 695 | 7.77 | 0.13 | 0.39 | 8.8 | — | 91.5% |
| 9 | Noah Markmann | Nordsjælland | Midterforsvarer | 586 | 8.91 | 1.08 | 2.00 | 9.0 | — | 93.3% |
| 10 | Lukas Kirkegaard | Viborg FF | Midterforsvarer | 899 | 7.91 | 0.10 | 0.30 | 9.1 | — | 90.5% |
| 11 | J. Holt | St. Johnstone | Defensiv midtbanespiller | 626 | 6.18 | 0.14 | 0.14 | 9.2 | — | 93.7% |
| 12 | Callum McGregor | Celtic | Defensiv midtbanespiller | 630 | 8.43 | 0.57 | 0.71 | 9.5 | — | 92.4% |
| 13 | C. Diabate | St. Johnstone | Midterforsvarer | 593 | 9.26 | 0.30 | 0.46 | 9.9 | — | 90.7% |
| 14 | Cameron Carter-Vickers | Celtic | Midterforsvarer | 540 | 9.83 | 0.17 | — | 10.0 | — | 89.3% |
| 15 | Daniel Høegh | Randers FC | Midterforsvarer | 900 | 8.10 | 0.20 | 0.30 | 10.4 | — | 88.3% |
| 16 | Luis Binks | Brøndby IF | Midterforsvarer | 810 | 9.56 | 0.22 | 0.33 | 10.6 | — | 88.4% |
| 17 | Liam Scales | Celtic | Midterforsvarer | 536 | 10.91 | 0.17 | — | 10.6 | — | 89.7% |
| 18 | Jordi Vanlerberghe | Brøndby IF | Midterforsvarer | 638 | 9.17 | 0.28 | 0.42 | 10.7 | — | 88.3% |
| 19 | Felix Beijmo | FC København | Midterforsvarer | 900 | 8.70 | — | 0.80 | 10.8 | — | 90.5% |
| 20 | Julius Berthel Askou Harvey | Odense BK | Midterforsvarer | 754 | 9.55 | 0.24 | 1.19 | 10.9 | — | 89.2% |
| 21 | Mads Larsen | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 899 | 8.21 | 0.60 | 1.90 | 10.9 | — | 90.8% |
| 22 | James Gomez | Odense BK | Midterforsvarer | 798 | 9.25 | 0.68 | 1.13 | 10.9 | — | 89.5% |
| 23 | Alex Gogic | St. Mirren | Midterforsvarer | 720 | 7.75 | 0.38 | — | 11.0 | — | 88.8% |
| 24 | William Møller | Silkeborg IF | Midterforsvarer | 657 | 7.95 | — | 0.96 | 11.0 | — | 88.7% |
| 25 | Viljami Sinisalo | Celtic | Målmand | 630 | 6.14 | — | — | 11.0 | — | 86.9% |
| 26 | Bert Esselink | Dundee United | Midterforsvarer | 692 | 7.67 | 0.26 | — | 11.1 | — | 87.2% |
| 27 | Joe Hodge | Motherwell | Defensiv midtbanespiller | 499 | 10.46 | 0.90 | 0.18 | 11.1 | — | 91.0% |
| 28 | Ismahila Ouédraogo | Odense BK | Central midtbanespiller | 614 | 8.21 | 0.44 | 1.17 | 11.4 | — | 89.2% |
| 29 | Wessel Dammers | Randers FC | Midterforsvarer | 450 | 9.20 | — | 1.40 | 11.5 | — | 88.2% |
| 30 | Peter Ankersen | Nordsjælland | Midterforsvarer | 635 | 10.77 | 0.43 | 1.28 | 11.5 | — | 89.7% |
| 31 | Rasmus Falk | Odense BK | Defensiv midtbanespiller | 706 | 10.58 | 0.76 | 2.55 | 11.6 | — | 91.3% |
| 32 | Mikkel Kupijbida | Horsens | Midterforsvarer | 790 | 8.09 | 0.23 | 1.03 | 11.9 | — | 88.3% |
| 33 | Munashe Peter Garan'anga | — | Midterforsvarer | 657 | 8.22 | 0.55 | 0.41 | 12.1 | — | 87.3% |
| 34 | George Stanger | Kilmarnock | Midterforsvarer | 701 | 6.80 | — | 0.13 | 12.2 | — | 84.2% |
| 35 | Jason Kerr | Hibernian | Midterforsvarer | 720 | 10.00 | 0.38 | — | 12.3 | — | 86.3% |
| 36 | Stuart Findlay | Hearts | Midterforsvarer | 480 | 8.63 | 0.56 | 0.19 | 12.5 | — | 86.4% |
| 37 | Alex Paulsen | Motherwell | Målmand | 720 | 7.00 | — | — | 12.6 | — | 85.4% |
| 38 | Magnus Jensen | — | Midterforsvarer | 694 | 8.69 | 0.26 | 1.04 | 12.7 | — | 85.7% |
| 39 | Jeppe Grønning | Viborg FF | Central midtbanespiller | 900 | 8.40 | 1.00 | 1.50 | 12.7 | — | 87.7% |
| 40 | Lukas Fadinger | Motherwell | Defensiv midtbanespiller | 689 | 12.02 | 0.91 | 0.39 | 12.8 | — | 91.4% |
| 41 | Maxime Soulas | Sønderjyske Fodbold | Midterforsvarer | 810 | 8.22 | 0.44 | 1.22 | 12.9 | — | 85.2% |
| 42 | Magnus Knudsen | AGF | Defensiv midtbanespiller | 661 | 8.71 | 0.27 | 1.77 | 13.1 | — | 88.6% |
| 43 | Ákos Markgráf | FC København | Midterforsvarer | 450 | 10.40 | 0.20 | 0.80 | 13.2 | — | 87.5% |
| 44 | Bartosz Slisz | Brøndby IF | Defensiv midtbanespiller | 809 | 10.68 | 1.45 | 1.67 | 13.4 | — | 88.0% |
| 45 | Patrick Pentz | Brøndby IF | Målmand | 810 | 5.33 | — | — | 13.5 | — | 83.4% |
| 46 | Eric Kahl | AGF | Midterforsvarer | 599 | 12.92 | 0.30 | 0.90 | 13.7 | — | 86.9% |
| 47 | Jamie McCart | Hearts | Midterforsvarer | 552 | 11.41 | 0.49 | 0.16 | 13.8 | — | 84.7% |
| 48 | Michael Forbes | Dundee United | Midterforsvarer | 720 | 9.88 | 0.13 | — | 14.1 | — | 83.3% |
| 49 | Mikkel Fischer | Lyngby Boldklub | Midterforsvarer | 854 | 10.33 | 0.11 | 0.53 | 14.2 | — | 84.0% |
| 50 | Abdul Moro | Horsens | Defensiv midtbanespiller | 585 | 11.08 | 1.69 | 2.62 | 14.3 | — | 88.2% |
| 51 | Olwethu Makhanya | Rangers | Midterforsvarer | 630 | 10.86 | 0.43 | — | 14.4 | — | 85.0% |
| 52 | Zach Mitchell | St. Johnstone | Midterforsvarer | 527 | 9.22 | — | — | 14.5 | — | 82.3% |
| 53 | Liam Henderson | Falkirk | Midterforsvarer | 687 | 10.22 | 0.26 | 0.13 | 14.6 | — | 84.0% |
| 54 | Alexander Priesborg | Silkeborg IF | Midterforsvarer | 854 | 11.17 | 0.42 | 0.74 | 14.6 | — | 82.5% |
| 55 | Tom Sparrow | Motherwell | Back | 628 | 12.18 | 1.00 | 0.43 | 14.7 | 44.4% | 90.4% |
| 56 | Lewis Mayo | Aberdeen | Midterforsvarer | 471 | 8.60 | — | 0.19 | 14.7 | — | 84.7% |
| 57 | Emmanuel Fernandez | Rangers | Midterforsvarer | 720 | 11.13 | 0.13 | 0.13 | 14.7 | — | 83.5% |
| 58 | Andreas Hansen | Nordsjælland | Målmand | 900 | 7.00 | — | — | 14.7 | — | 80.2% |
| 59 | Owen Bevan | Dundee | Midterforsvarer | 720 | 9.25 | — | — | 14.7 | — | 81.7% |
| 60 | Ryan Finnigan | Dundee | Defensiv midtbanespiller | 472 | 7.25 | 0.57 | — | 14.8 | — | — |
| 61 | Kasper Kiilerich | Viborg FF | Målmand | 900 | 6.10 | — | — | 15.0 | — | 80.3% |
| 62 | William Clem | FC København | Defensiv midtbanespiller | 678 | 10.22 | 0.40 | 1.19 | 15.1 | — | 84.4% |
| 63 | Cathal McCarthy | Kilmarnock | Midterforsvarer | 540 | 10.00 | 0.33 | — | 15.3 | — | 82.1% |
| 64 | Justin Janssen | Nordsjælland | Central midtbanespiller | 779 | 13.86 | 0.58 | 2.20 | 15.4 | — | 87.1% |
| 65 | Pedro Bravo | FC Midtjylland | Defensiv midtbanespiller | 794 | 7.59 | 0.91 | 1.93 | 15.5 | — | 87.7% |
| 66 | Finley Barbrook | Falkirk | Defensiv midtbanespiller | 591 | 9.90 | 1.07 | 0.46 | 16.0 | — | 87.8% |
| 67 | Villads Westh | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 840 | 13.82 | 0.96 | 2.46 | 16.0 | 58.3% | 87.2% |
| 68 | Colby Donovan | Celtic | Back | 588 | 13.16 | — | 0.15 | 16.2 | — | 87.0% |
| 69 | Laurits Pedersen | Randers FC | Defensiv midtbanespiller | 827 | 9.47 | 0.11 | 0.44 | 16.2 | — | 80.8% |
| 70 | Lewis Neilson | Falkirk | Midterforsvarer | 540 | 9.83 | 0.33 | 0.17 | 16.2 | — | 81.0% |
| 71 | Henry Fieldson | St. Mirren | Midterforsvarer | 630 | 12.00 | 0.29 | 0.14 | 16.3 | — | 84.0% |
| 72 | Thomas Delaney | FC København | Defensiv midtbanespiller | 479 | 11.46 | 0.56 | 1.32 | 16.6 | — | 84.0% |
| 73 | Nicolas Raskin | Rangers | Defensiv midtbanespiller | 505 | 11.58 | 0.53 | — | 16.8 | — | 86.6% |
| 74 | Mark Brink | Nordsjælland | Central midtbanespiller | 603 | 13.28 | 0.90 | 1.64 | 17.0 | — | 86.3% |
| 75 | Rasmus Nissen Kristensen | FC Midtjylland | Midterforsvarer | 785 | 11.92 | 0.46 | 1.61 | 17.0 | — | 84.9% |
| 76 | Afeez Aremu | Aberdeen | Defensiv midtbanespiller | 499 | 11.00 | 0.54 | 0.18 | 17.2 | — | 82.8% |
| 77 | Marcos López | FC København | Back | 584 | 13.41 | 0.62 | 1.23 | 17.3 | — | 86.5% |
| 78 | Max Isaac Ejdum | Brøndby IF | Defensiv midtbanespiller | 780 | 11.31 | 1.15 | 2.42 | 17.4 | — | 85.3% |
| 79 | Ryan George Carr | St. Mirren | Defensiv midtbanespiller | 655 | 13.74 | 1.10 | 0.82 | 17.4 | 58.8% | 85.3% |
| 80 | Runar Norheim | Nordsjælland | Kant | 840 | 9.54 | 0.43 | 1.50 | 17.5 | — | 83.2% |
| 81 | Oliver Villadsen | Brøndby IF | Back | 807 | 12.83 | 1.23 | 3.23 | 17.7 | — | 85.3% |
| 82 | Diant Ramaj | FC København | Målmand | 540 | 10.00 | — | — | 17.8 | — | 78.6% |
| 83 | Ryan Astley | Dundee | Midterforsvarer | 720 | 11.38 | — | — | 17.8 | — | 80.8% |
| 84 | Mika Joel Baur | Celtic | Defensiv midtbanespiller | 460 | 13.89 | 1.17 | 0.39 | 18.0 | — | 89.6% |
| 85 | Dan Neil | Rangers | Defensiv midtbanespiller | 483 | 11.55 | 1.12 | 0.93 | 18.1 | — | 84.7% |
| 86 | Tom Lowery | Kilmarnock | Defensiv midtbanespiller | 700 | 11.83 | 1.80 | 1.03 | 18.3 | — | 87.7% |
| 87 | Benjamin Nygren | Celtic | Offensiv midtbanespiller | 564 | 11.01 | 1.12 | — | 18.4 | — | 85.8% |
| 88 | Daníel Leó Grétarsson | — | Midterforsvarer | 532 | 15.23 | 0.34 | 0.68 | 18.5 | — | 78.9% |
| 89 | Juho Lähteenmäki | Nordsjælland | Kant | 772 | 11.08 | 1.05 | 3.03 | 19.0 | — | 83.6% |
| 90 | Sabil Osman Hansen | Randers FC | Back | 670 | 12.49 | 0.13 | 2.42 | 19.1 | — | 82.3% |
| 91 | Casper Winther | — | Central midtbanespiller | 667 | 14.17 | 0.40 | 1.08 | 19.1 | — | 85.4% |
| 92 | Miguel Chaiwa | Hibernian | Defensiv midtbanespiller | 496 | 11.25 | 1.27 | 0.18 | 19.1 | — | 83.3% |
| 93 | Philip Billing | FC Midtjylland | Defensiv midtbanespiller | 855 | 12.11 | 1.89 | 3.37 | 19.2 | — | 83.3% |
| 94 | Calvin Ramsay | St. Mirren | Back | 475 | 12.32 | 0.76 | 0.19 | 19.5 | — | — |
| 95 | Lauge Sandgrav | Lyngby Boldklub | Central midtbanespiller | 788 | 16.10 | 1.48 | 2.74 | 19.6 | — | 82.4% |
| 96 | Jens Martin Gammelby | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 881 | 9.40 | 0.20 | 1.12 | 19.8 | — | 79.8% |
| 97 | Mathias Greve | Randers FC | Defensiv midtbanespiller | 787 | 11.21 | 0.69 | 1.83 | 19.8 | — | 82.3% |
| 98 | Kristian Arnstad | AGF | Defensiv midtbanespiller | 746 | 13.63 | 1.57 | 3.38 | 19.9 | — | 83.1% |
| 99 | Alagie Saine | Horsens | Back | 900 | 14.30 | 0.90 | 2.40 | 20.0 | 66.7% | 82.3% |
| 100 | Mads Emil Madsen | FC København | Defensiv midtbanespiller | 461 | 9.57 | 0.98 | 1.95 | 20.0 | — | — |
Tallene kommer fra færdigspillede kampe registreret af dataleverandøren. En statistik, leverandøren aldrig har registreret, vises som ikke tilgængelig, aldrig som nul. Procenter vises først, når spilleren når minimumsgrundlaget for kolonnen: Boldtab / 100 berøringer kræver 200 berøringer, Succesfulde driblinger kræver 15 driblinger, Afleveringspræcision kræver 200 afleveringer.
Kolonner markeret med en pil nedad er dem, hvor et lavere tal er det bedste resultat.
Spillere, der tager flere chancer med bolden, mister den naturligt oftere. Boldtab bør læses sammen med berøringer og rolle, ikke alene.