SpillerdataMålmandsspil
Målmandsdata
Alle ligaer · 2026/2027
Sammenlign målmænds arbejdsbyrde og resultater: redninger, indkasserede mål, grebne bolde, boksninger og reddede straffespark.
23 kvalificerede af 68 i denne gruppe / minimum 450 minutter
| # | Spiller | Hold | Min. | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Scott Bain | Falkirk | 720 | 4.75 | 2.75 | 77.6% | 1.38 | 0.38 | 0.38 | — |
| 2 | Maksymilian Stryjek | Kilmarnock | 540 | 4.50 | 3.50 | 65.9% | 2.33 | 1.00 | 0.67 | — |
| 3 | Toby Steward | St. Johnstone | 720 | 4.00 | 2.88 | 78.0% | 1.13 | 0.63 | 1.00 | — |
| 4 | Alex Paulsen | Motherwell | 720 | 3.88 | 3.00 | 70.5% | 1.63 | 0.88 | 0.75 | — |
| 5 | Marius Müller | Aberdeen | 720 | 3.88 | 2.13 | 77.5% | 1.13 | 1.13 | 0.50 | — |
| 6 | Owen Goodman | Dundee | 720 | 3.88 | 3.13 | 79.5% | 1.00 | 1.00 | 1.13 | — |
| 7 | Raphael Sallinger | Hibernian | 720 | 3.88 | 2.13 | 72.1% | 1.50 | 0.88 | 0.63 | — |
| 8 | Jack Walton | Dundee United | 720 | 3.38 | 1.75 | 71.1% | 1.38 | 0.25 | 0.25 | — |
| 9 | Jacob Chapman | St. Mirren | 720 | 3.38 | 2.00 | 65.9% | 1.75 | 0.88 | 0.75 | 2 |
| 10 | Viljami Sinisalo | Celtic | 630 | 3.29 | 2.29 | 85.2% | 0.57 | 0.43 | 0.43 | — |
| 11 | Paul Izzo | Randers FC | 494 | 3.28 | 1.46 | 66.7% | 1.64 | 2.37 | 1.28 | — |
| 12 | Matej Delac | Horsens | 900 | 3.10 | 2.40 | 62.0% | 1.90 | 0.80 | 0.60 | 1 |
| 13 | Aske Andrésen | Silkeborg IF | 900 | 3.00 | 2.00 | 66.7% | 1.50 | 0.90 | 0.50 | — |
| 14 | Andreas Hansen | Nordsjælland | 900 | 2.90 | 1.30 | 74.4% | 1.00 | 0.50 | 0.50 | — |
| 15 | Kasper Kiilerich | Viborg FF | 900 | 2.90 | 1.40 | 78.4% | 0.80 | 0.90 | 0.80 | — |
| 16 | Patrick Pentz | Brøndby IF | 810 | 2.78 | 1.78 | 61.0% | 1.78 | 0.56 | — | — |
| 17 | Mads Hedenstad | AGF | 630 | 2.71 | 1.86 | 57.6% | 2.00 | 0.71 | 0.29 | — |
| 18 | Diego Kochen | Lyngby Boldklub | 900 | 2.60 | 1.60 | 55.3% | 2.10 | 0.40 | 0.50 | — |
| 19 | Viljar Myhra | Odense BK | 810 | 2.44 | 1.78 | 62.9% | 1.44 | 0.56 | 0.22 | 1 |
| 20 | Elías Ólafsson | FC Midtjylland | 810 | 2.33 | 1.44 | 70.0% | 1.00 | 1.78 | 0.11 | — |
| 21 | Ivor Pandur | Rangers | 720 | 2.25 | 1.75 | 78.3% | 0.63 | 0.75 | 0.50 | — |
| 22 | Diant Ramaj | FC København | 540 | 2.17 | 1.67 | — | 0.50 | 1.67 | 0.83 | — |
| 23 | Beau Reus | Hearts | 720 | 1.25 | 1.00 | — | 1.00 | 0.38 | 0.13 | — |
Tallene kommer fra færdigspillede kampe registreret af dataleverandøren. En statistik, leverandøren aldrig har registreret, vises som ikke tilgængelig, aldrig som nul. Procenter vises først, når spilleren når minimumsgrundlaget for kolonnen: Rednings-% kræver 20 skud imod.
Kolonner markeret med en pil nedad er dem, hvor et lavere tal er det bedste resultat.
Redningsprocenten afhænger af, hvor svære skuddene var. Den måler ikke i sig selv målmandens evne til at redde skud.