Spillerdata: forsvar
Alle ligaer · 2026/2027
Sammenlign defensiv aktivitet: tacklinger, opsnapninger, generobringer, rydninger og udfald af dueller.
221 kvalificerede af 689 i denne gruppe / minimum 450 minutter
| # | Spiller | Hold | Rolle | Min. | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Elies Mahmoud | Randers FC | Offensiv midtbanespiller | 816 | 4.41 | 0.33 | 6.95 | 1.21 | 75.7% | 57.0% | 1.76 | 0.22 | — | 2.67 | — | 4.21 | — |
| 2 | Ryan Finnigan | Dundee | Defensiv midtbanespiller | 472 | 4.39 | 1.33 | 4.39 | 2.10 | 43.5% | 63.0% | 1.14 | — | — | 2.33 | 0.80 | 2.33 | 1.36 |
| 3 | Afeez Aremu | Aberdeen | Defensiv midtbanespiller | 499 | 4.15 | 1.44 | 6.49 | 1.98 | 60.9% | 58.1% | 1.98 | 0.18 | — | 2.89 | 0.89 | 4.01 | 1.41 |
| 4 | Daníel Leó Grétarsson | — | Midterforsvarer | 532 | 3.72 | 1.18 | 3.38 | 4.74 | 57.9% | 63.5% | 1.18 | — | — | 2.17 | — | 2.34 | 3.04 |
| 5 | Mika Joel Baur | Celtic | Defensiv midtbanespiller | 460 | 3.72 | 1.17 | 4.89 | 1.57 | — | 53.6% | 0.20 | — | — | 3.09 | — | 4.07 | — |
| 6 | Magnus Knudsen | AGF | Defensiv midtbanespiller | 661 | 3.68 | 0.82 | 4.22 | 1.50 | 66.7% | 58.0% | 0.95 | 0.14 | — | 2.86 | — | 3.28 | — |
| 7 | Laurits Pedersen | Randers FC | Defensiv midtbanespiller | 827 | 3.37 | 1.96 | 3.37 | 3.81 | 51.7% | 57.6% | 1.20 | — | 7.44 | 2.04 | 1.19 | 2.01 | 2.27 |
| 8 | Justin Janssen | Nordsjælland | Central midtbanespiller | 779 | 3.23 | 1.27 | 6.12 | 0.81 | 65.4% | 65.0% | 0.46 | 0.35 | — | 2.71 | 1.00 | 4.54 | — |
| 9 | Paul Nsio | St. Mirren | Defensiv midtbanespiller | 630 | 3.14 | 1.00 | 7.00 | 2.43 | 61.9% | 45.6% | 0.57 | — | 8.71 | 2.05 | 0.75 | 4.56 | 1.58 |
| 10 | Ryan George Carr | St. Mirren | Defensiv midtbanespiller | 655 | 3.02 | 1.79 | 4.81 | 0.96 | 66.7% | 52.8% | 1.65 | — | — | 2.10 | 1.33 | 3.12 | — |
| 11 | Tom Sparrow | Motherwell | Back | 628 | 3.01 | 0.72 | 3.15 | 1.58 | 73.7% | 54.9% | 1.00 | — | — | 2.35 | — | 2.46 | — |
| 12 | Alexander Priesborg | Silkeborg IF | Midterforsvarer | 854 | 2.95 | 1.69 | 3.79 | 7.80 | 63.0% | 69.9% | 0.53 | — | — | — | 1.10 | 2.59 | 5.07 |
| 13 | Abdul Moro | Horsens | Defensiv midtbanespiller | 585 | 2.92 | 2.77 | 7.85 | 2.62 | 55.6% | 38.2% | 1.08 | 0.15 | — | 2.15 | 2.15 | 5.08 | — |
| 14 | Oliver Bundgaard | Viborg FF | Back | 878 | 2.87 | 0.62 | 3.59 | 2.87 | 60.7% | 63.5% | 0.72 | — | — | 2.25 | — | 2.30 | 1.84 |
| 15 | Sabil Osman Hansen | Randers FC | Back | 670 | 2.82 | 1.61 | 2.96 | 4.97 | 75.0% | 58.7% | 0.94 | 0.13 | — | 1.93 | — | 2.34 | 3.08 |
| 16 | Thomas Delaney | FC København | Defensiv midtbanespiller | 479 | 2.82 | 1.32 | 4.89 | 1.88 | 71.4% | 62.7% | 0.56 | — | — | 2.33 | — | 3.76 | — |
| 17 | Magnus Andersen | Odense BK | Kant | 480 | 2.81 | 0.75 | 3.56 | 0.94 | 66.7% | 47.2% | 1.69 | — | — | 2.66 | — | 2.81 | — |
| 18 | Dylan Tait | Dundee United | Central midtbanespiller | 610 | 2.80 | 1.62 | 7.97 | 1.48 | — | 49.4% | 2.07 | — | — | 2.26 | — | 5.37 | — |
| 19 | Darío Osorio | FC Midtjylland | Kant | 450 | 2.80 | 0.40 | 6.80 | 0.80 | — | 53.7% | 1.40 | — | — | 2.21 | — | 5.37 | — |
| 20 | Ryan Strain | Falkirk | Back | 720 | 2.75 | 1.38 | 6.50 | 2.38 | 73.7% | 56.3% | 0.88 | 0.13 | — | 2.04 | 0.98 | 4.15 | 1.76 |
| 21 | Mads Emil Madsen | FC København | Defensiv midtbanespiller | 461 | 2.73 | 0.39 | 2.93 | 0.98 | — | 53.2% | 0.78 | — | — | 1.90 | — | 2.32 | — |
| 22 | Jordi Vanlerberghe | Brøndby IF | Midterforsvarer | 638 | 2.68 | 1.69 | 5.50 | 4.09 | 55.6% | 61.0% | 0.56 | 0.14 | 10.21 | 1.97 | 1.30 | 4.04 | 3.01 |
| 23 | William Clem | FC København | Defensiv midtbanespiller | 678 | 2.65 | 2.26 | 5.04 | 1.59 | 64.7% | 46.7% | 1.86 | — | — | 2.03 | 1.79 | 3.47 | — |
| 24 | Dan Neil | Rangers | Defensiv midtbanespiller | 483 | 2.61 | 1.49 | 2.98 | 0.56 | — | 54.2% | 0.56 | — | — | 1.79 | — | 2.24 | — |
| 25 | Jeppe Grønning | Viborg FF | Central midtbanespiller | 900 | 2.60 | 2.90 | 4.30 | 2.50 | 65.2% | 46.0% | 1.70 | 0.10 | 7.90 | 1.67 | 1.86 | 2.76 | 1.61 |
| 26 | Josh McPake | Hearts | Kant | 556 | 2.59 | 0.32 | 5.99 | 0.16 | 62.5% | 59.3% | 0.49 | — | — | 1.91 | — | 4.42 | — |
| 27 | Joe Hodge | Motherwell | Defensiv midtbanespiller | 499 | 2.53 | 1.08 | 4.51 | 2.16 | — | 46.8% | 0.54 | 0.36 | — | 2.01 | — | 3.59 | 1.97 |
| 28 | Ben Krauhaus | Falkirk | Offensiv midtbanespiller | 539 | 2.50 | 0.33 | 3.51 | 1.17 | — | 46.0% | 1.17 | — | — | 1.57 | — | 2.19 | — |
| 29 | Calvin Ramsay | St. Mirren | Back | 475 | 2.46 | 1.89 | 3.79 | 2.46 | — | 60.4% | 0.38 | 0.19 | — | — | 1.50 | 2.50 | 1.92 |
| 30 | Colby Donovan | Celtic | Back | 588 | 2.45 | 1.38 | 5.66 | 3.37 | 75.0% | 62.1% | 1.22 | — | — | — | — | 4.84 | 3.43 |
| 31 | Finley Barbrook | Falkirk | Defensiv midtbanespiller | 591 | 2.44 | 0.91 | 4.87 | 1.52 | 62.5% | 42.9% | 0.46 | 0.15 | — | 1.76 | — | 3.00 | — |
| 32 | Alagie Saine | Horsens | Back | 900 | 2.40 | 0.90 | 5.00 | 5.40 | 73.9% | 48.2% | 0.40 | — | — | 1.65 | 0.70 | 3.07 | 3.31 |
| 33 | Dujon Sterling | Rangers | Back | 496 | 2.36 | 0.91 | 5.08 | 2.90 | — | 59.6% | 0.73 | — | — | 1.73 | — | 3.45 | 1.97 |
| 34 | Villads Westh | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 840 | 2.36 | 1.50 | 5.68 | 1.71 | — | 57.4% | 1.18 | — | — | 1.76 | — | 3.74 | 1.41 |
| 35 | Ismahila Ouédraogo | Odense BK | Central midtbanespiller | 614 | 2.35 | 1.47 | 6.89 | 1.76 | 50.0% | 51.1% | 0.73 | — | — | — | 1.06 | 4.71 | — |
| 36 | Adam Mayor | Hibernian | Kant | 464 | 2.33 | 0.97 | 5.82 | 1.75 | — | 40.0% | 0.97 | — | — | 1.49 | — | 3.73 | 1.29 |
| 37 | James Penrice | Rangers | Back | 508 | 2.30 | 0.53 | 3.19 | 3.19 | — | 50.0% | 0.89 | — | — | 1.58 | — | 2.18 | 2.56 |
| 38 | Mads Larsen | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 899 | 2.30 | 1.80 | 6.41 | 2.10 | 73.7% | 62.7% | 0.60 | — | — | 1.50 | — | 4.19 | 1.48 |
| 39 | Rasmus Falk | Odense BK | Defensiv midtbanespiller | 706 | 2.29 | 1.27 | 5.48 | 0.51 | 66.7% | 42.5% | 1.40 | — | — | 1.61 | — | 3.86 | — |
| 40 | Callum McGregor | Celtic | Defensiv midtbanespiller | 630 | 2.29 | 1.57 | 4.71 | 1.43 | — | 56.0% | 0.86 | 0.14 | — | 2.04 | — | 4.20 | 1.46 |
| 41 | Chris Mochrie | St. Mirren | Kant | 475 | 2.27 | 0.57 | 2.46 | 0.57 | — | 46.3% | 0.57 | — | — | — | — | 1.62 | — |
| 42 | Asker Beck | Viborg FF | Kant | 756 | 2.26 | 0.48 | 3.57 | 1.19 | — | 53.8% | 0.83 | — | — | 1.57 | — | 2.32 | — |
| 43 | Bartosz Slisz | Brøndby IF | Defensiv midtbanespiller | 809 | 2.23 | 2.89 | 6.12 | 3.00 | — | 51.1% | 1.00 | — | 11.03 | 1.89 | 2.13 | 4.50 | 2.21 |
| 44 | Maxime Soulas | Sønderjyske Fodbold | Midterforsvarer | 810 | 2.22 | 2.00 | 3.22 | 7.11 | 52.6% | 52.8% | 0.33 | — | 8.02 | 1.38 | 1.24 | 1.78 | 3.93 |
| 45 | Mike Themsen | Randers FC | Kant | 812 | 2.22 | 1.44 | 4.10 | 1.11 | 84.2% | 46.7% | 1.11 | 0.22 | — | 1.53 | — | 2.49 | — |
| 46 | Philip Billing | FC Midtjylland | Defensiv midtbanespiller | 855 | 2.21 | 1.58 | 6.21 | 2.11 | — | 56.4% | 0.11 | — | — | 1.52 | 1.19 | 4.07 | 1.52 |
| 47 | Liam Smith | St. Johnstone | Back | 534 | 2.19 | 2.19 | 3.71 | 4.21 | — | 52.2% | 0.51 | — | 8.11 | 1.62 | 1.37 | 2.32 | 2.64 |
| 48 | Cathal McCarthy | Kilmarnock | Midterforsvarer | 540 | 2.17 | 2.50 | 4.83 | 5.67 | — | 64.0% | 1.00 | — | 9.08 | 1.26 | 1.72 | 2.82 | 3.30 |
| 49 | Noah Markmann | Nordsjælland | Midterforsvarer | 586 | 2.15 | 1.38 | 4.15 | 1.84 | — | 44.8% | 0.61 | — | — | 1.79 | — | 2.98 | — |
| 50 | Henry Fieldson | St. Mirren | Midterforsvarer | 630 | 2.14 | 1.29 | 4.43 | 5.71 | 85.7% | 53.2% | 0.43 | 0.43 | — | 1.58 | 0.98 | 2.84 | 3.66 |
| 51 | Sefer Emini | Sønderjyske Fodbold | Defensiv midtbanespiller | 549 | 2.13 | 1.48 | 6.23 | 0.98 | — | 51.3% | 0.66 | — | — | 1.32 | — | 3.43 | — |
| 52 | Mathias Greve | Randers FC | Defensiv midtbanespiller | 787 | 2.06 | 0.80 | 5.49 | 2.29 | — | 53.6% | 1.26 | — | — | 1.31 | — | 3.35 | 1.46 |
| 53 | Tyreece John-Jules | Kilmarnock | Offensiv midtbanespiller | 483 | 2.05 | 0.56 | 1.30 | 1.68 | — | 48.4% | 0.37 | — | — | 1.16 | — | — | — |
| 54 | Josh Mulligan | Hibernian | Defensiv midtbanespiller | 705 | 2.04 | 0.64 | 5.49 | 0.64 | 80.0% | 43.5% | 0.64 | — | — | 1.56 | — | 3.70 | — |
| 55 | William Kirk | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 619 | 2.04 | 1.31 | 3.63 | 2.04 | — | 44.6% | 0.58 | — | — | — | — | 2.85 | — |
| 56 | Julius Berthel Askou Harvey | Odense BK | Midterforsvarer | 754 | 2.03 | 1.19 | 3.46 | 6.80 | — | 61.8% | 0.36 | — | — | 1.62 | — | 2.41 | 4.74 |
| 57 | Jordi Altena | Hearts | Back | 583 | 2.01 | 0.62 | 6.64 | 2.32 | — | 55.7% | 1.23 | 0.15 | — | 1.39 | — | 4.60 | — |
| 58 | Nesta Guinness-Walker | Aberdeen | Back | 675 | 2.00 | 1.47 | 4.80 | 3.20 | — | 63.2% | 0.40 | 0.13 | — | 1.34 | — | 3.22 | 2.15 |
| 59 | Mohamed Cherif Haidara | Sønderjyske Fodbold | Offensiv midtbanespiller | 768 | 1.99 | 0.47 | 4.57 | 0.82 | — | 48.9% | — | 0.12 | — | 1.25 | — | 2.53 | — |
| 60 | Simon Colyn | Lyngby Boldklub | Angriber | 723 | 1.99 | 0.25 | 2.99 | 1.00 | 75.0% | 52.4% | 1.00 | — | — | — | — | 2.00 | — |
| 61 | Ibrahim Adel | Nordsjælland | Kant | 545 | 1.98 | 0.33 | 3.80 | — | — | 38.5% | 0.66 | — | — | 1.74 | — | 2.84 | — |
| 62 | Lukas Fadinger | Motherwell | Defensiv midtbanespiller | 689 | 1.96 | 1.18 | 4.96 | 1.96 | — | 42.9% | 1.04 | 0.52 | — | 1.71 | — | 3.85 | 1.52 |
| 63 | Marcus McCoy | Odense BK | Back | 829 | 1.95 | 0.54 | 4.78 | 3.26 | — | 52.2% | 0.65 | 0.11 | — | — | — | 3.33 | 2.27 |
| 64 | Adam Herdonsson | Horsens | Defensiv midtbanespiller | 509 | 1.95 | 2.12 | 4.42 | 2.65 | — | 54.8% | 1.24 | — | — | — | — | — | — |
| 65 | James Gomez | Odense BK | Midterforsvarer | 798 | 1.92 | 1.47 | 4.51 | 5.75 | — | 44.9% | 0.68 | 0.11 | — | — | — | 3.18 | 4.05 |
| 66 | Casper Winther | — | Central midtbanespiller | 667 | 1.89 | 1.21 | 5.67 | 2.16 | — | 56.3% | 0.40 | — | 8.08 | 1.35 | 1.00 | 3.88 | 1.54 |
| 67 | Karlo Lusavec | Horsens | Defensiv midtbanespiller | 677 | 1.86 | 1.99 | 5.32 | 1.46 | — | 43.1% | 0.53 | 0.27 | — | — | 1.40 | 3.22 | — |
| 68 | Laurent Mendy | Hearts | Defensiv midtbanespiller | 582 | 1.86 | 1.08 | 4.79 | 2.32 | — | 51.2% | 0.77 | 0.15 | — | 1.75 | — | 3.70 | — |
| 69 | Max Isaac Ejdum | Brøndby IF | Defensiv midtbanespiller | 780 | 1.85 | 1.38 | 5.08 | 1.73 | — | 54.6% | 0.92 | — | — | — | — | 3.70 | — |
| 70 | Cameron Carter-Vickers | Celtic | Midterforsvarer | 540 | 1.83 | 1.00 | 4.17 | 6.67 | — | 76.8% | 0.17 | — | — | — | — | 3.58 | 5.72 |
| 71 | Sami Jalal | Viborg FF | Kant | 737 | 1.83 | 0.98 | 4.64 | 1.10 | — | 47.1% | 0.85 | 0.12 | — | 1.40 | — | 3.15 | — |
| 72 | Felix Passlack | Hibernian | Back | 644 | 1.82 | 0.70 | 3.63 | 1.68 | — | 46.3% | 0.84 | — | — | — | — | 2.61 | 1.43 |
| 73 | Ebube Duru | Sønderjyske Fodbold | Back | 747 | 1.81 | 1.08 | 5.06 | 2.77 | — | 53.8% | 0.84 | — | — | 1.14 | — | 2.79 | 1.53 |
| 74 | Eric Kahl | AGF | Midterforsvarer | 599 | 1.80 | 1.50 | 5.71 | 3.91 | — | 62.1% | 0.45 | — | — | — | — | 4.47 | 3.06 |
| 75 | Victor Pálsson | Horsens | Back | 900 | 1.80 | 1.20 | 2.60 | 5.10 | 70.6% | 61.3% | 0.70 | 0.20 | — | — | — | 1.60 | 3.13 |
| 76 | Mark Brink | Nordsjælland | Central midtbanespiller | 603 | 1.79 | 0.90 | 4.78 | 1.19 | — | 48.7% | 0.60 | — | — | — | — | 3.64 | — |
| 77 | Oliver Villadsen | Brøndby IF | Back | 807 | 1.78 | 2.23 | 4.68 | 2.68 | 81.3% | 51.4% | 0.67 | — | — | — | 1.63 | 3.42 | 2.20 |
| 78 | Nicolas Raskin | Rangers | Defensiv midtbanespiller | 505 | 1.78 | 0.53 | 5.88 | 1.78 | — | 44.0% | 0.36 | — | — | — | — | 4.23 | — |
| 79 | Alex Král | FC København | Defensiv midtbanespiller | 658 | 1.78 | 0.68 | 3.83 | 1.50 | — | 43.9% | 0.82 | 0.14 | — | — | — | 3.32 | — |
| 80 | Adrian Justinussen | Horsens | Kant | 566 | 1.75 | — | 4.61 | 0.80 | — | 40.5% | 0.32 | 0.16 | — | — | — | 2.77 | — |
| 81 | Reece McAlear | St. Johnstone | Defensiv midtbanespiller | 674 | 1.74 | 0.67 | 4.27 | 2.27 | — | 41.7% | 1.47 | 0.27 | — | — | — | 2.71 | 1.60 |
| 82 | Lauge Sandgrav | Lyngby Boldklub | Central midtbanespiller | 788 | 1.71 | 0.57 | 4.91 | 1.94 | 66.7% | 47.5% | 0.57 | — | — | — | — | 3.28 | — |
| 83 | Brad Spencer | Falkirk | Defensiv midtbanespiller | 528 | 1.70 | 1.36 | 5.28 | 2.90 | — | 55.6% | 0.51 | — | — | — | 0.86 | 3.32 | 1.82 |
| 84 | Pedro Bravo | FC Midtjylland | Defensiv midtbanespiller | 794 | 1.70 | 0.91 | 4.76 | 1.02 | 71.4% | 49.2% | 0.68 | — | — | — | — | 3.59 | — |
| 85 | Felix Beijmo | FC København | Midterforsvarer | 900 | 1.70 | 1.50 | 4.50 | 4.40 | 56.3% | 56.9% | 0.80 | 0.10 | — | — | — | 3.12 | 3.82 |
| 86 | Denil Castillo | FC Midtjylland | Offensiv midtbanespiller | 537 | 1.68 | 1.01 | 3.52 | 1.17 | — | 56.3% | 0.17 | — | — | — | — | 2.19 | — |
| 87 | Tom Lowery | Kilmarnock | Defensiv midtbanespiller | 700 | 1.67 | 0.51 | 4.89 | 0.51 | — | 48.4% | 0.51 | — | — | — | — | 2.82 | — |
| 88 | George Stanger | Kilmarnock | Midterforsvarer | 701 | 1.67 | 1.41 | 2.44 | 6.93 | — | 61.4% | 0.13 | — | — | 0.96 | — | 1.40 | 3.98 |
| 89 | Ole Martin Kolskogen | Horsens | Midterforsvarer | 756 | 1.67 | 1.07 | 2.86 | 4.88 | — | 47.7% | 0.24 | 0.12 | — | — | — | 2.12 | 3.03 |
| 90 | Chris Cadden | Aberdeen | Back | 703 | 1.66 | 0.77 | 5.51 | 2.94 | — | 48.1% | 0.90 | — | — | 1.27 | — | 3.50 | 1.87 |
| 91 | Yamirou Ouorou | Horsens | Kant | 599 | 1.65 | 0.30 | 4.06 | 1.05 | — | 35.4% | 0.90 | 0.15 | — | 1.23 | — | 2.49 | — |
| 92 | Tawanda Jethro Maswanhise | Motherwell | Kant | 491 | 1.65 | 0.55 | 2.38 | 0.37 | — | 43.4% | — | — | — | — | — | 2.59 | — |
| 93 | Jamie McCart | Hearts | Midterforsvarer | 552 | 1.63 | 1.96 | 2.77 | 5.54 | — | 67.2% | 0.33 | — | — | 1.53 | 1.77 | 2.12 | 4.73 |
| 94 | Alex Gogic | St. Mirren | Midterforsvarer | 720 | 1.63 | 1.63 | 4.75 | 7.00 | — | 52.4% | 0.13 | — | — | — | 1.05 | 3.07 | 4.53 |
| 95 | Ethan Hamilton | Dundee | Central midtbanespiller | 720 | 1.63 | 0.50 | 5.75 | 1.63 | — | 51.2% | 0.75 | — | — | 0.99 | — | 3.08 | — |
| 96 | Jason Kerr | Hibernian | Midterforsvarer | 720 | 1.63 | 1.25 | 3.13 | 5.38 | — | 70.7% | 0.50 | 0.13 | — | — | — | 2.11 | 3.63 |
| 97 | Friday Etim | FC Midtjylland | Angriber | 610 | 1.62 | 0.59 | 3.69 | 1.62 | — | 48.8% | 0.44 | 0.15 | — | — | — | 2.39 | — |
| 98 | Renzo Tytens | Lyngby Boldklub | Back | 787 | 1.60 | 0.91 | 2.40 | 2.06 | — | 55.4% | 0.80 | — | — | — | — | 1.83 | 1.54 |
| 99 | Daniel Høegh | Randers FC | Midterforsvarer | 900 | 1.60 | 1.80 | 2.80 | 7.60 | 73.3% | 63.5% | 0.20 | 0.10 | — | 1.22 | — | 1.70 | 4.96 |
| 100 | Leon McCann | Falkirk | Back | 620 | 1.60 | 0.73 | 3.05 | 2.61 | — | 55.6% | 0.87 | — | — | — | — | 1.90 | 1.88 |
Tallene kommer fra færdigspillede kampe registreret af dataleverandøren. En statistik, leverandøren aldrig har registreret, vises som ikke tilgængelig, aldrig som nul. Procenter vises først, når spilleren når minimumsgrundlaget for kolonnen: Succesfulde tacklinger kræver 15 tacklinger, Vundne dueller kræver 30 dueller.
Kolonner markeret med en pil nedad er dem, hvor et lavere tal er det bedste resultat.
Defensiv aktivitet tæller, hvor ofte en spiller forsvarer, ikke hvor godt holdet forsvarer. En forsvarer på et dominerende hold registrerer færre aktioner uden at være svagere. De besiddelsesjusterede kolonner deler aktionerne med den tid, spillerens hold var uden bolden, så spillere fra hold med høj og lav boldbesiddelse er lettere at sammenligne.