SpillerdataLuftdueller
Spillerdata: luftdueller
Alle ligaer · 2026/2027
Sammenlign antal luftdueller og hvor ofte de bliver vundet.
221 kvalificerede af 689 i denne gruppe / minimum 450 minutter
| # | Spiller | Hold | Rolle | Min. | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Emmanuel Fernandez | Rangers | Midterforsvarer | 720 | 6.25 | 5.13 | 81.3% | 1.13 |
| 2 | Jason Kerr | Hibernian | Midterforsvarer | 720 | 5.88 | 4.25 | 68.3% | 1.62 |
| 3 | Julius Berthel Askou Harvey | Odense BK | Midterforsvarer | 754 | 4.42 | 2.98 | 66.7% | 1.43 |
| 4 | Owen Bevan | Dundee | Midterforsvarer | 720 | 7.38 | 5.13 | 66.0% | 2.25 |
| 5 | Luis Binks | Brøndby IF | Midterforsvarer | 810 | 4.78 | 3.22 | 65.8% | 1.56 |
| 6 | Magnus Jensen | — | Midterforsvarer | 694 | 6.35 | 3.89 | 62.5% | 2.46 |
| 7 | Olwethu Makhanya | Rangers | Midterforsvarer | 630 | 4.57 | 2.71 | 59.4% | 1.86 |
| 8 | Laurent Mendy | Hearts | Defensiv midtbanespiller | 582 | 4.64 | 2.94 | 59.3% | 1.70 |
| 9 | Idris Odutayo | Dundee | Back | 454 | 4.96 | 2.78 | 58.3% | 2.18 |
| 10 | Bert Esselink | Dundee United | Midterforsvarer | 692 | 7.15 | 4.16 | 58.2% | 2.99 |
| 11 | Mikkel Fischer | Lyngby Boldklub | Midterforsvarer | 854 | 3.48 | 2.00 | 54.8% | 1.48 |
| 12 | Friday Etim | FC Midtjylland | Angriber | 610 | 6.05 | 3.39 | 52.6% | 2.66 |
| 13 | Victor Pálsson | Horsens | Back | 900 | 4.20 | 2.40 | 51.3% | 1.80 |
| 14 | Mohamed Cherif Haidara | Sønderjyske Fodbold | Offensiv midtbanespiller | 768 | 5.16 | 2.46 | 51.2% | 2.70 |
| 15 | Ísak Snær Thorvaldsson | Lyngby Boldklub | Angriber | 771 | 6.07 | 2.92 | 51.0% | 3.15 |
| 16 | Ebube Duru | Sønderjyske Fodbold | Back | 747 | 3.37 | 1.69 | 50.0% | 1.69 |
| 17 | Jordi Vanlerberghe | Brøndby IF | Midterforsvarer | 638 | 3.53 | 1.69 | 50.0% | 1.83 |
| 18 | Liam Scales | Celtic | Midterforsvarer | 536 | 4.53 | 2.52 | 50.0% | 2.01 |
| 19 | Kelvin Ehibhatiomhan | Horsens | Angriber | 615 | 5.85 | 2.93 | 48.7% | 2.93 |
| 20 | Ryan Naderi | Rangers | Offensiv midtbanespiller | 456 | 12.63 | 6.12 | 48.4% | 6.51 |
| 21 | Tyreece John-Jules | Kilmarnock | Offensiv midtbanespiller | 483 | 7.45 | 3.35 | 46.2% | 4.10 |
| 22 | Cláudio Braga | Hearts | Offensiv midtbanespiller | 655 | 4.53 | 2.06 | 43.8% | 2.47 |
| 23 | Asger Sörensen | FC København | Midterforsvarer | 542 | 3.32 | 1.49 | 42.1% | 1.83 |
| 24 | Alagie Saine | Horsens | Back | 900 | 3.10 | 1.10 | 37.9% | 2.00 |
| 25 | Dorian Hanza | Viborg FF | Angriber | 818 | 3.96 | 1.43 | 37.1% | 2.53 |
| 26 | Kevin Nisbet | Aberdeen | Angriber | 632 | 4.98 | 1.57 | 32.4% | 3.42 |
| 27 | Josh Fowler | St. Johnstone | Angriber | 558 | 5.65 | 1.13 | 23.3% | 4.52 |
| 28 | Andreas Hansen | Nordsjælland | Målmand | 900 | 0.50 | 0.50 | — | — |
| 29 | Aske Andrésen | Silkeborg IF | Målmand | 900 | 0.60 | 0.60 | — | — |
| 30 | Daniel Høegh | Randers FC | Midterforsvarer | 900 | 4.90 | 2.80 | — | 2.10 |
| 31 | Diego Kochen | Lyngby Boldklub | Målmand | 900 | 0.30 | 0.30 | — | — |
| 32 | Felix Beijmo | FC København | Midterforsvarer | 900 | 1.90 | 0.70 | — | 1.20 |
| 33 | Jeppe Grønning | Viborg FF | Central midtbanespiller | 900 | 1.10 | 0.60 | — | 0.50 |
| 34 | Kasper Kiilerich | Viborg FF | Målmand | 900 | 0.10 | 0.10 | — | — |
| 35 | Matej Delac | Horsens | Målmand | 900 | 0.60 | 0.50 | — | 0.10 |
| 36 | Robin Østrøm | Silkeborg IF | Midterforsvarer | 900 | 2.60 | 1.30 | — | 1.30 |
| 37 | Lukas Kirkegaard | Viborg FF | Midterforsvarer | 899 | 2.80 | 1.60 | — | 1.20 |
| 38 | Mads Larsen | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 899 | 1.30 | 0.70 | — | 0.60 |
| 39 | Jens Martin Gammelby | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 881 | 1.23 | 0.82 | — | 0.41 |
| 40 | Oliver Bundgaard | Viborg FF | Back | 878 | 0.82 | 0.51 | — | 0.31 |
| 41 | Gustav Fraulo | Lyngby Boldklub | Kant | 870 | 1.34 | 0.21 | — | 1.14 |
| 42 | Mads Frøkjaer-Jensen | Brøndby IF | Offensiv midtbanespiller | 856 | 0.95 | 0.32 | — | 0.63 |
| 43 | Philip Billing | FC Midtjylland | Defensiv midtbanespiller | 855 | 2.53 | 1.37 | — | 1.16 |
| 44 | Alexander Priesborg | Silkeborg IF | Midterforsvarer | 854 | 2.32 | 1.37 | — | 0.95 |
| 45 | Runar Norheim | Nordsjælland | Kant | 840 | 1.93 | 0.75 | — | 1.18 |
| 46 | Villads Westh | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 840 | 1.61 | 0.75 | — | 0.86 |
| 47 | Marcus McCoy | Odense BK | Back | 829 | 2.71 | 1.41 | — | 1.30 |
| 48 | Laurits Pedersen | Randers FC | Defensiv midtbanespiller | 827 | 1.96 | 1.31 | — | 0.65 |
| 49 | Elies Mahmoud | Randers FC | Offensiv midtbanespiller | 816 | 0.88 | 0.33 | — | 0.55 |
| 50 | Mike Themsen | Randers FC | Kant | 812 | 1.77 | 0.89 | — | 0.89 |
| 51 | Elías Ólafsson | FC Midtjylland | Målmand | 810 | 0.33 | 0.33 | — | — |
| 52 | Maxime Soulas | Sønderjyske Fodbold | Midterforsvarer | 810 | 6.11 | 3.33 | — | 2.78 |
| 53 | Patrick Pentz | Brøndby IF | Målmand | 810 | — | — | — | — |
| 54 | Viljar Myhra | Odense BK | Målmand | 810 | 0.11 | 0.11 | — | — |
| 55 | Bartosz Slisz | Brøndby IF | Defensiv midtbanespiller | 809 | 1.78 | 1.00 | — | 0.78 |
| 56 | Oliver Villadsen | Brøndby IF | Back | 807 | 1.23 | 0.56 | — | 0.67 |
| 57 | Oskar Buur | Lyngby Boldklub | Back | 803 | 1.46 | 0.67 | — | 0.78 |
| 58 | Noah Ganaus | Odense BK | Angriber | 800 | 3.15 | 1.46 | — | 1.69 |
| 59 | James Gomez | Odense BK | Midterforsvarer | 798 | 4.40 | 2.03 | — | 2.37 |
| 60 | Pedro Bravo | FC Midtjylland | Defensiv midtbanespiller | 794 | 2.04 | 1.02 | — | 1.02 |
| 61 | Mohamed Elyounoussi | FC København | Offensiv midtbanespiller | 791 | 1.71 | 1.02 | — | 0.68 |
| 62 | Mikkel Kupijbida | Horsens | Midterforsvarer | 790 | 2.51 | 1.59 | — | 0.91 |
| 63 | Julius Madsen | Horsens | Offensiv midtbanespiller | 789 | 1.60 | 0.46 | — | 1.14 |
| 64 | Lauge Sandgrav | Lyngby Boldklub | Central midtbanespiller | 788 | 3.31 | 1.71 | — | 1.60 |
| 65 | Mathias Greve | Randers FC | Defensiv midtbanespiller | 787 | 2.06 | 1.49 | — | 0.57 |
| 66 | Renzo Tytens | Lyngby Boldklub | Back | 787 | 1.49 | 0.91 | — | 0.57 |
| 67 | Rasmus Nissen Kristensen | FC Midtjylland | Midterforsvarer | 785 | 2.06 | 1.15 | — | 0.92 |
| 68 | Max Isaac Ejdum | Brøndby IF | Defensiv midtbanespiller | 780 | 2.42 | 1.27 | — | 1.15 |
| 69 | Justin Janssen | Nordsjælland | Central midtbanespiller | 779 | 1.16 | 0.46 | — | 0.69 |
| 70 | Juho Lähteenmäki | Nordsjælland | Kant | 772 | 0.93 | 0.23 | — | 0.70 |
| 71 | Asker Beck | Viborg FF | Kant | 756 | 1.67 | 0.95 | — | 0.71 |
| 72 | Ole Martin Kolskogen | Horsens | Midterforsvarer | 756 | 1.79 | 0.48 | — | 1.31 |
| 73 | Topi Keskinen | Odense BK | Kant | 750 | 1.44 | 0.24 | — | 1.20 |
| 74 | Kristian Arnstad | AGF | Defensiv midtbanespiller | 746 | 1.57 | 0.48 | — | 1.09 |
| 75 | Charly Nouck | Viborg FF | Kant | 745 | 0.48 | — | — | 0.48 |
| 76 | Sami Jalal | Viborg FF | Kant | 737 | 1.83 | 0.98 | — | 0.85 |
| 77 | Simon Colyn | Lyngby Boldklub | Angriber | 723 | 5.73 | 3.61 | — | 2.12 |
| 78 | Alex Gogic | St. Mirren | Midterforsvarer | 720 | 2.00 | 0.88 | — | 1.13 |
| 79 | Alex Paulsen | Motherwell | Målmand | 720 | 1.00 | 0.88 | — | 0.13 |
| 80 | Beau Reus | Hearts | Målmand | 720 | — | — | — | — |
| 81 | Ethan Hamilton | Dundee | Central midtbanespiller | 720 | 2.63 | 1.62 | — | 1.00 |
| 82 | Ivor Pandur | Rangers | Målmand | 720 | 0.25 | 0.25 | — | — |
| 83 | Jack Walton | Dundee United | Målmand | 720 | 0.38 | 0.38 | — | — |
| 84 | Jacob Chapman | St. Mirren | Målmand | 720 | 0.38 | 0.25 | — | 0.13 |
| 85 | Joe Hugill | Kilmarnock | Angriber | 720 | 4.13 | 0.25 | — | 3.88 |
| 86 | Marius Müller | Aberdeen | Målmand | 720 | 0.25 | 0.25 | — | — |
| 87 | Michael Forbes | Dundee United | Midterforsvarer | 720 | 8.75 | 5.88 | — | 2.88 |
| 88 | Owen Goodman | Dundee | Målmand | 720 | 0.25 | 0.13 | — | 0.13 |
| 89 | Raphael Sallinger | Hibernian | Målmand | 720 | 0.13 | 0.13 | — | — |
| 90 | Ryan Astley | Dundee | Midterforsvarer | 720 | 5.88 | 3.88 | — | 2.00 |
| 91 | Ryan Strain | Falkirk | Back | 720 | 2.38 | 1.62 | — | 0.75 |
| 92 | Scott Bain | Falkirk | Målmand | 720 | — | — | — | — |
| 93 | Toby Steward | St. Johnstone | Målmand | 720 | 0.63 | 0.50 | — | 0.13 |
| 94 | Zan Zaletel | Viborg FF | Midterforsvarer | 720 | 1.88 | 0.88 | — | 1.00 |
| 95 | Rasmus Falk | Odense BK | Defensiv midtbanespiller | 706 | 1.02 | — | — | 1.02 |
| 96 | Josh Mulligan | Hibernian | Defensiv midtbanespiller | 705 | 2.17 | 1.28 | — | 0.89 |
| 97 | Michael Schjönning-Larsen | Kilmarnock | Back | 704 | 1.92 | 1.28 | — | 0.64 |
| 98 | Robert | FC København | Kant | 704 | 1.15 | 0.51 | — | 0.64 |
| 99 | Chris Cadden | Aberdeen | Back | 703 | 1.92 | 0.90 | — | 1.02 |
| 100 | George Stanger | Kilmarnock | Midterforsvarer | 701 | 3.72 | 1.93 | — | 1.80 |
Tallene kommer fra færdigspillede kampe registreret af dataleverandøren. En statistik, leverandøren aldrig har registreret, vises som ikke tilgængelig, aldrig som nul. Procenter vises først, når spilleren når minimumsgrundlaget for kolonnen: Vundne i luften % kræver 20 luftdueller.
Kolonner markeret med en pil nedad er dem, hvor et lavere tal er det bedste resultat.