Spillerdata: afslutninger
Alle ligaer · 2026/2027
Sammenlign spilleres afslutninger, præcision og effektivitet på tværs af ligaer og sæsoner. Tallene er registrerede skudstatistikker uden expected goals-modeller.
221 kvalificerede af 689 i denne gruppe / minimum 450 minutter
| # | Spiller | Hold | Rolle | Min. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Camilo Durán | Celtic | Angriber | 531 | 3.90 | 2.20 | 56.5% | 0.68 | 17.4% | 0.68 |
| 2 | Friday Etim | FC Midtjylland | Angriber | 610 | 3.39 | 2.07 | 60.9% | 0.74 | 21.7% | 0.44 |
| 3 | Ryan Naderi | Rangers | Offensiv midtbanespiller | 456 | 3.36 | 1.78 | 52.9% | 0.79 | 23.5% | 0.79 |
| 4 | Alex Lowry | Motherwell | Offensiv midtbanespiller | 534 | 3.54 | 1.69 | 47.6% | 0.34 | 9.5% | — |
| 5 | Kelvin Ehibhatiomhan | Horsens | Angriber | 615 | 2.78 | 1.61 | 57.9% | 0.59 | 21.1% | 0.59 |
| 6 | Oliver Ross | Silkeborg IF | Offensiv midtbanespiller | 637 | 2.83 | 1.55 | 55.0% | 0.71 | 30.0% | 0.28 |
| 7 | Benjamin Nygren | Celtic | Offensiv midtbanespiller | 564 | 3.03 | 1.44 | 47.4% | 0.64 | 21.1% | 1.12 |
| 8 | Jesse Randall | Dundee United | Kant | 506 | 3.02 | 1.42 | 47.1% | 0.36 | 11.8% | 0.36 |
| 9 | Olti Hyseni | — | Kant | 520 | 4.67 | 1.38 | 29.6% | 0.69 | 14.8% | 0.17 |
| 10 | Mohamed Elyounoussi | FC København | Offensiv midtbanespiller | 791 | 3.07 | 1.37 | 44.4% | 0.68 | 25.9% | — |
| 11 | Ibrahim Adel | Nordsjælland | Kant | 545 | 3.80 | 1.32 | 34.8% | 0.17 | 4.3% | 0.83 |
| 12 | Joe Hugill | Kilmarnock | Angriber | 720 | 2.38 | 1.25 | 52.6% | 0.25 | 10.5% | 0.25 |
| 13 | Mike Themsen | Randers FC | Kant | 812 | 2.55 | 1.22 | 47.8% | 0.33 | 13.0% | — |
| 14 | Mika Joel Baur | Celtic | Defensiv midtbanespiller | 460 | 1.57 | 1.17 | — | 0.20 | — | 0.20 |
| 15 | Joe Westley | Dundee | Angriber | 537 | 2.68 | 1.17 | 43.8% | 0.34 | 18.8% | 0.67 |
| 16 | William Kirk | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 619 | 2.18 | 1.16 | 53.3% | 0.15 | 6.7% | 0.15 |
| 17 | Noah Ganaus | Odense BK | Angriber | 800 | 2.48 | 1.13 | 45.5% | 0.23 | 9.1% | 0.67 |
| 18 | Topi Keskinen | Odense BK | Kant | 750 | 3.00 | 1.08 | 36.0% | 0.12 | 4.0% | — |
| 19 | Prince Amoako Junior | Nordsjælland | Kant | 504 | 5.54 | 1.07 | 19.4% | — | — | 0.54 |
| 20 | Mohamed Cherif Haidara | Sønderjyske Fodbold | Offensiv midtbanespiller | 768 | 2.58 | 1.05 | 40.9% | 0.47 | 18.2% | 0.23 |
| 21 | Yamirou Ouorou | Horsens | Kant | 599 | 1.95 | 1.05 | 53.8% | 0.30 | 15.4% | 0.15 |
| 22 | Robert | FC København | Kant | 704 | 3.45 | 1.02 | 29.6% | 0.13 | 3.7% | 0.38 |
| 23 | Calvin Miller | Hearts | Kant | 535 | 2.36 | 1.01 | 42.9% | 0.00 | 21.4% | — |
| 24 | Kevin Nisbet | Aberdeen | Angriber | 632 | 2.56 | 1.00 | 38.9% | 0.28 | 16.7% | 0.14 |
| 25 | Dorian Hanza | Viborg FF | Angriber | 818 | 2.31 | 0.99 | 42.9% | 0.44 | 19.0% | 0.33 |
| 26 | Daniel Bennie | Dundee United | Kant | 457 | 4.14 | 0.98 | 23.8% | 0.20 | 4.8% | 0.39 |
| 27 | Josh McPake | Hearts | Kant | 556 | 2.91 | 0.97 | 33.3% | 0.49 | 16.7% | 0.32 |
| 28 | Josh Fowler | St. Johnstone | Angriber | 558 | 1.61 | 0.97 | 60.0% | 0.48 | 50.0% | 0.32 |
| 29 | Cláudio Braga | Hearts | Offensiv midtbanespiller | 655 | 4.40 | 0.96 | 21.9% | 0.27 | 9.4% | 0.27 |
| 30 | Ísak Snær Thorvaldsson | Lyngby Boldklub | Angriber | 771 | 2.92 | 0.93 | 32.0% | 0.35 | 12.0% | 0.93 |
| 31 | Tawanda Jethro Maswanhise | Motherwell | Kant | 491 | 2.75 | 0.92 | 33.3% | 0.18 | 6.7% | 1.10 |
| 32 | Lukas Fadinger | Motherwell | Defensiv midtbanespiller | 689 | 1.31 | 0.91 | 70.0% | 0.00 | 10.0% | 0.13 |
| 33 | Fiete Arp | Odense BK | Offensiv midtbanespiller | 499 | 3.07 | 0.90 | 29.4% | 0.36 | 11.8% | — |
| 34 | Simon Colyn | Lyngby Boldklub | Angriber | 723 | 3.11 | 0.87 | 28.0% | 0.25 | 12.0% | 0.62 |
| 35 | Joe Bevan | Dundee | Kant | 521 | 1.90 | 0.86 | 45.5% | 0.17 | 9.1% | 0.17 |
| 36 | Callum McCowatt | — | Offensiv midtbanespiller | 548 | 2.63 | 0.82 | 31.3% | 0.49 | 18.8% | 0.16 |
| 37 | Sebastian Jørgensen | AGF | Offensiv midtbanespiller | 549 | 2.79 | 0.82 | 29.4% | — | — | 0.16 |
| 38 | Adrian Justinussen | Horsens | Kant | 566 | 1.91 | 0.80 | 41.7% | 0.16 | 16.7% | — |
| 39 | Frederik Emmery | AGF | Defensiv midtbanespiller | 688 | 3.01 | 0.78 | 26.1% | 0.13 | 4.3% | 0.39 |
| 40 | Kasper Junker | Randers FC | Angriber | 460 | 1.76 | 0.78 | — | 0.20 | — | 0.20 |
| 41 | Mads Emil Madsen | FC København | Defensiv midtbanespiller | 461 | 2.54 | 0.78 | 30.8% | 0.39 | 15.4% | 0.59 |
| 42 | Greg Kiltie | Kilmarnock | Kant | 698 | 1.68 | 0.77 | 46.2% | 0.13 | 7.7% | 0.52 |
| 43 | Laurent Mendy | Hearts | Defensiv midtbanespiller | 582 | 1.39 | 0.77 | — | 0.31 | — | 0.31 |
| 44 | Josh Mulligan | Hibernian | Defensiv midtbanespiller | 705 | 2.94 | 0.77 | 26.1% | — | — | — |
| 45 | Mads Frøkjaer-Jensen | Brøndby IF | Offensiv midtbanespiller | 856 | 2.21 | 0.74 | 33.3% | 0.21 | 9.5% | 0.11 |
| 46 | Marcus Younis | Brøndby IF | Kant | 634 | 2.56 | 0.71 | 27.8% | 0.14 | 5.6% | 0.28 |
| 47 | Enes Alic | St. Johnstone | Back | 540 | 1.17 | 0.67 | — | 0.17 | — | — |
| 48 | Elies Mahmoud | Randers FC | Offensiv midtbanespiller | 816 | 2.10 | 0.66 | 31.6% | 0.33 | 15.8% | — |
| 49 | Djeidi Gassama | Rangers | Kant | 555 | 4.86 | 0.65 | 13.3% | — | — | 0.32 |
| 50 | Magnus Jensen | — | Midterforsvarer | 694 | 1.04 | 0.65 | — | 0.26 | — | 0.13 |
| 51 | Runar Norheim | Nordsjælland | Kant | 840 | 1.50 | 0.64 | 42.9% | 0.11 | 7.1% | 0.43 |
| 52 | Mads Søndergaard | Viborg FF | Kant | 564 | 2.71 | 0.64 | 23.5% | 0.48 | 17.6% | 0.32 |
| 53 | Charly Nouck | Viborg FF | Kant | 745 | 3.14 | 0.60 | 19.2% | 0.36 | 11.5% | 0.48 |
| 54 | Darío Osorio | FC Midtjylland | Kant | 450 | 2.60 | 0.60 | 23.1% | 0.20 | 7.7% | — |
| 55 | Asker Beck | Viborg FF | Kant | 756 | 2.02 | 0.60 | 29.4% | 0.36 | 17.6% | — |
| 56 | Villum Berthelsen | Nordsjælland | Angriber | 468 | 2.88 | 0.58 | 20.0% | 0.19 | 6.7% | 0.19 |
| 57 | Tyreece John-Jules | Kilmarnock | Offensiv midtbanespiller | 483 | 2.05 | 0.56 | 27.3% | — | — | 0.56 |
| 58 | Srdjan Kuzmic | Viborg FF | Back | 488 | 0.74 | 0.55 | — | — | — | 0.37 |
| 59 | Lucas Riisgaard | Silkeborg IF | Offensiv midtbanespiller | 665 | 1.49 | 0.54 | 36.4% | 0.27 | 18.2% | 0.14 |
| 60 | Nicolas Raskin | Rangers | Defensiv midtbanespiller | 505 | 1.60 | 0.53 | — | — | — | 0.71 |
| 61 | Gustav Fraulo | Lyngby Boldklub | Kant | 870 | 2.17 | 0.52 | 23.8% | 0.10 | 4.8% | — |
| 62 | Gue-sung Cho | FC Midtjylland | Angriber | 526 | 1.88 | 0.51 | 27.3% | 0.17 | 9.1% | 0.86 |
| 63 | Jens Martin Gammelby | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 881 | 1.02 | 0.51 | 50.0% | — | — | 0.20 |
| 64 | Liam Scales | Celtic | Midterforsvarer | 536 | 1.34 | 0.50 | — | 0.17 | — | 0.17 |
| 65 | Ben Krauhaus | Falkirk | Offensiv midtbanespiller | 539 | 1.00 | 0.50 | — | 0.17 | — | — |
| 66 | Alagie Saine | Horsens | Back | 900 | 1.00 | 0.50 | 50.0% | 0.20 | 20.0% | 0.20 |
| 67 | Kristian Arnstad | AGF | Defensiv midtbanespiller | 746 | 1.33 | 0.48 | 36.4% | 0.00 | 18.2% | 0.12 |
| 68 | Ethan Ross | Falkirk | Kant | 570 | 1.58 | 0.47 | 30.0% | 0.16 | 10.0% | 0.16 |
| 69 | Julius Madsen | Horsens | Offensiv midtbanespiller | 789 | 1.60 | 0.46 | 28.6% | — | — | 0.23 |
| 70 | Dylan Tait | Dundee United | Central midtbanespiller | 610 | 1.77 | 0.44 | 25.0% | — | — | — |
| 71 | Munashe Peter Garan'anga | — | Midterforsvarer | 657 | 0.96 | 0.41 | — | — | — | 0.41 |
| 72 | Oliver Bundgaard | Viborg FF | Back | 878 | 1.44 | 0.41 | 28.6% | — | — | 0.21 |
| 73 | Casper Winther | — | Central midtbanespiller | 667 | 1.48 | 0.40 | 27.3% | 0.13 | 9.1% | — |
| 74 | Filip Bundgaard Kristensen | Brøndby IF | Kant | 450 | 2.60 | 0.40 | 15.4% | — | — | — |
| 75 | Ismeal Kabia | St. Mirren | Kant | 460 | 1.76 | 0.39 | — | — | — | — |
| 76 | Michael Schjönning-Larsen | Kilmarnock | Back | 704 | 0.51 | 0.38 | — | 0.13 | — | — |
| 77 | Lewis Mayo | Aberdeen | Midterforsvarer | 471 | 0.57 | 0.38 | — | 0.19 | — | — |
| 78 | Calvin Ramsay | St. Mirren | Back | 475 | 1.52 | 0.38 | — | — | — | 0.19 |
| 79 | Jason Kerr | Hibernian | Midterforsvarer | 720 | 1.38 | 0.38 | 27.3% | — | — | 0.25 |
| 80 | Owen Bevan | Dundee | Midterforsvarer | 720 | 0.50 | 0.38 | — | 0.25 | — | — |
| 81 | Sami Jalal | Viborg FF | Kant | 737 | 1.47 | 0.37 | 25.0% | — | — | 0.24 |
| 82 | Mads Bech Sørensen | FC Midtjylland | Midterforsvarer | 496 | 0.73 | 0.36 | — | 0.18 | — | 0.18 |
| 83 | James Penrice | Rangers | Back | 508 | 1.06 | 0.35 | — | — | — | — |
| 84 | Adam Herdonsson | Horsens | Defensiv midtbanespiller | 509 | 0.53 | 0.35 | — | — | — | — |
| 85 | Justin Janssen | Nordsjælland | Central midtbanespiller | 779 | 1.04 | 0.35 | — | 0.12 | — | 0.23 |
| 86 | Rasmus Nissen Kristensen | FC Midtjylland | Midterforsvarer | 785 | 0.80 | 0.34 | — | 0.11 | — | 0.11 |
| 87 | Denil Castillo | FC Midtjylland | Offensiv midtbanespiller | 537 | 1.34 | 0.34 | — | 0.34 | — | — |
| 88 | Luis Binks | Brøndby IF | Midterforsvarer | 810 | 1.22 | 0.33 | 27.3% | 0.11 | 9.1% | — |
| 89 | Cathal McCarthy | Kilmarnock | Midterforsvarer | 540 | 0.83 | 0.33 | — | — | — | — |
| 90 | Villads Westh | Silkeborg IF | Defensiv midtbanespiller | 840 | 0.96 | 0.32 | — | 0.11 | — | — |
| 91 | Jordi Altena | Hearts | Back | 583 | 0.31 | 0.31 | — | — | — | — |
| 92 | Colby Donovan | Celtic | Back | 588 | 1.07 | 0.31 | — | — | — | 0.15 |
| 93 | Mark Brink | Nordsjælland | Central midtbanespiller | 603 | 0.75 | 0.30 | — | 0.15 | — | 0.15 |
| 94 | Callum McGregor | Celtic | Defensiv midtbanespiller | 630 | 1.57 | 0.29 | 18.2% | — | — | — |
| 95 | Peter Ankersen | Nordsjælland | Midterforsvarer | 635 | 1.13 | 0.28 | — | — | — | 0.28 |
| 96 | Drey Wright | Dundee | Back | 637 | 0.71 | 0.28 | — | 0.14 | — | — |
| 97 | Emmanuel Longelo | Motherwell | Back | 656 | 1.65 | 0.27 | 16.7% | — | — | — |
| 98 | Rami Al Hajj | Silkeborg IF | Angriber | 657 | 1.23 | 0.27 | — | 0.00 | — | 0.14 |
| 99 | Alex Král | FC København | Defensiv midtbanespiller | 658 | 0.96 | 0.27 | — | 0.14 | — | — |
| 100 | William Clem | FC København | Defensiv midtbanespiller | 678 | 1.19 | 0.27 | — | — | — | — |
Tallene kommer fra færdigspillede kampe registreret af dataleverandøren. En statistik, leverandøren aldrig har registreret, vises som ikke tilgængelig, aldrig som nul. Procenter vises først, når spilleren når minimumsgrundlaget for kolonnen: Skudpræcision kræver 10 skud, Scoringsprocent kræver 10 skud.
Kolonner markeret med en pil nedad er dem, hvor et lavere tal er det bedste resultat.
Antal skud og scoringsprocent beskriver kun den registrerede produktion. De måler ikke kvaliteten af de chancer, spilleren fik.