Defensiv midtbanespiller
Impact Score
39.5/ 100
Tidligt sæsonestimat
- Kampe
- 6
- Minutter
- 388
- Stærkeste kategori
- Score for kreativ indflydelse 97.8
- Spillestil
- Kreativ midtbanespiller
Superliga · 2026/2027
Spillere sammenlignet i sæsonen
Defensiv midtbanespiller
Impact Score
39.5/ 100
Tidligt sæsonestimat
Superliga · 2026/2027
Defensiv midtbanespiller
Impact Score
40.9/ 100
Tidligt sæsonestimat
Superliga · 2026/2027
| Statistik | 01Mathias Olesen | 02Jacob Christensen |
|---|---|---|
Overblik | ||
| Impact Score | 39.5 | Bedste registrerede værdi: 40.9 |
| Kampe | 6 | Bedste registrerede værdi: 10 |
| Kampe fra start | Bedste registrerede værdi: 6 | 4 |
| Spillede minutter | 388 | Bedste registrerede værdi: 453 |
| Mål | 0 | 0 |
| Assists | Bedste registrerede værdi: 3 | 2 |
| Gennemsnitlig kampbedømmelse | Bedste registrerede værdi: 6.91 | 6.66 |
| Gule kort | Bedste registrerede værdi: 0 | 1 |
| Røde kort | Ikke tilgængelig | Ikke tilgængelig |
Angreb | ||
| Afslutninger pr. 90 | 0.93 | Bedste registrerede værdi: 0.99 |
| Skud på mål pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 0.70 | 0.40 |
| Succesfulde driblinger pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 0.70 | 0.20 |
| Andel afslutninger på mål | Bedste registrerede værdi: 75.0% | 40.0% |
| Andel succesfulde driblinger | Bedste registrerede værdi: 75.0% | 33.3% |
| Afslutninger sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 79.3 | 60.8 |
| Driblinger sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 64.6 | 7.8 |
Afleveringer & chanceskabelse | ||
| Assists pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 0.70 | 0.40 |
| Afleveringer pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 46.39 | 41.92 |
| Præcise afleveringer pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 39.43 | 35.17 |
| Afleveringer i sidste tredjedel pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 7.19 | 5.56 |
| Nøgleafleveringer pr. 90 | 2.09 | Bedste registrerede værdi: 2.58 |
| Skabte chancer pr. 90 | 2.09 | Bedste registrerede værdi: 2.58 |
| Afleveringspræcision | Bedste registrerede værdi: 85.0% | 83.9% |
| Præcision i lange afleveringer | Bedste registrerede værdi: 58.8% | 43.5% |
| Afleveringer sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 60.1 | 41.1 |
| Chanceskabelse sammenlignet med ligaen | 95.2 | Bedste registrerede værdi: 95.9 |
Boldsikkerhed | ||
| Boldberøringer pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 57.99 | 55.63 |
| Boldtab pr. 90Lavere er bedre | Bedste registrerede værdi: 9.97 | 11.72 |
| Boldsikkerhed sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 54.2 | 42.3 |
Forsvar | ||
| Tacklinger pr. 90 | 0.46 | Bedste registrerede værdi: 1.19 |
| Opsnappede bolde pr. 90 | 0.23 | Bedste registrerede værdi: 1.19 |
| Clearinger pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 1.16 | 0.60 |
| Bolderobringer pr. 90 | 2.32 | Bedste registrerede værdi: 4.37 |
| Fejl der fører til afslutning pr. 90Lavere er bedre | Ikke tilgængelig | 0.20 |
| Dueller pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 7.65 | 5.96 |
| Andel succesfulde tacklinger | Ikke tilgængelig | 80.0% |
| Vundne dueller | 36.4% | Bedste registrerede værdi: 36.7% |
| Forsvar sammenlignet med ligaen | 10.7 | Bedste registrerede værdi: 28.5 |
| Dueller sammenlignet med ligaen | 17.9 | Bedste registrerede værdi: 31.0 |
Spillestil / kategoriscorer | ||
| Score for afslutninger uden straffespark | For få data | For få data |
| Score for kreativ indflydelse | Bedste registrerede værdi: 97.8 | 93.5 |
| Score for defensiv aktivitet | 1.8 | Bedste registrerede værdi: 8.9 |
| Score for defensiv pålidelighed | Ikke offentliggjort | 18.4 |
| Score for boldsikkerhed | Bedste registrerede værdi: 75.9 | 42.6 |
| Score for offensiv trussel | For få data | For få data |
| Spillestil | Kreativ midtbanespiller | Kreativ midtbanespiller |
95 / 100
Spillestil, ikke spillerens kvalitet.
Kun færdigspillede kampe. Tal pr. 90 minutter tager højde for spilletiden; flere aktioner betyder ikke altid en bedre præstation.
Impact Score og kategoriscorer følger de gældende regler for offentliggørelse. Ligasammenligningen sammenligner spillere med andre i samme rolle og sæson, så forskellige roller eller ligaer har forskellige sammenligningsgrupper.
Ikke tilgængelig: ingen registreret værdi. For få data: datagrundlaget opfylder ikke kravene. Ikke offentliggjort: scoren vises ikke efter de gældende regler for offentliggørelse.
Metoden bag scorerne (på engelsk)