Offensiv midtbanespiller
Impact Score
72.2/ 100
- Kampe
- 12
- Minutter
- 1,055
- Stærkeste kategori
- Score for offensiv trussel 96.7
- Spillestil
- Kreativ kant
Superliga · 2026/2027
Spillere sammenlignet i sæsonen
Offensiv midtbanespiller
Impact Score
72.2/ 100
Superliga · 2026/2027
Offensiv midtbanespiller
Impact Score
79.8/ 100
Premiership · 2026/2027
| Statistik | 01Mohamed Elyounoussi | 02Benjamin Nygren |
|---|---|---|
Overblik | ||
| Impact Score | 72.2 | Bedste registrerede værdi: 79.8 |
| Kampe | 12 | 12 |
| Kampe fra start | Bedste registrerede værdi: 12 | 10 |
| Spillede minutter | Bedste registrerede værdi: 1,055 | 850 |
| Mål | Bedste registrerede værdi: 7 | 6 |
| Assists | 2 | Bedste registrerede værdi: 3 |
| Gennemsnitlig kampbedømmelse | Bedste registrerede værdi: 7.66 | 7.53 |
| Gule kort | 3 | Bedste registrerede værdi: 0 |
| Røde kort | Ikke tilgængelig | Ikke tilgængelig |
Angreb | ||
| Mål pr. 90 | 0.60 | Bedste registrerede værdi: 0.64 |
| Afslutninger pr. 90 | 2.82 | Bedste registrerede værdi: 3.39 |
| Skud på mål pr. 90 | 1.11 | Bedste registrerede værdi: 1.48 |
| Succesfulde driblinger pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 1.88 | 0.85 |
| Andel afslutninger på mål | 39.4% | Bedste registrerede værdi: 43.8% |
| Andel succesfulde driblinger | 52.4% | Bedste registrerede værdi: 53.3% |
| Afslutninger sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 83.5 | 76.0 |
| Driblinger sammenlignet med ligaen | 63.7 | Bedste registrerede værdi: 65.3 |
Afleveringer & chanceskabelse | ||
| Assists pr. 90 | 0.17 | Bedste registrerede værdi: 0.42 |
| Afleveringer pr. 90 | 34.72 | Bedste registrerede værdi: 46.16 |
| Præcise afleveringer pr. 90 | 28.75 | Bedste registrerede værdi: 40.13 |
| Afleveringer i sidste tredjedel pr. 90 | 2.82 | Bedste registrerede værdi: 4.98 |
| Nøgleafleveringer pr. 90 | 3.07 | Bedste registrerede værdi: 3.49 |
| Skabte chancer pr. 90 | 3.07 | Bedste registrerede værdi: 3.39 |
| Afleveringspræcision | 82.8% | Bedste registrerede værdi: 86.9% |
| Præcision i lange afleveringer | Bedste registrerede værdi: 66.7% | 46.2% |
| Afleveringer sammenlignet med ligaen | 57.8 | Bedste registrerede værdi: 84.7 |
| Chanceskabelse sammenlignet med ligaen | 87.4 | Bedste registrerede værdi: 93.9 |
Boldsikkerhed | ||
| Boldberøringer pr. 90 | 58.09 | Bedste registrerede værdi: 63.00 |
| Boldtab pr. 90Lavere er bedre | 15.36 | Bedste registrerede værdi: 11.65 |
| Boldsikkerhed sammenlignet med ligaen | 61.8 | Bedste registrerede værdi: 84.7 |
Forsvar | ||
| Tacklinger pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 1.28 | 1.16 |
| Opsnappede bolde pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 0.51 | 0.32 |
| Clearinger pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 0.60 | 0.32 |
| Bolderobringer pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 4.01 | 3.81 |
| Dueller pr. 90 | Bedste registrerede værdi: 10.92 | 8.79 |
| Vundne dueller | Bedste registrerede værdi: 49.2% | 48.2% |
| Forsvar sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 42.5 | 35.9 |
| Dueller sammenlignet med ligaen | Bedste registrerede værdi: 61.8 | 50.0 |
Luftdueller | ||
| Andel vundne luftdueller | 52.6% | Ikke tilgængelig |
Spillestil / kategoriscorer | ||
| Score for afslutninger uden straffespark | Bedste registrerede værdi: 86.4 | 62.5 |
| Score for kreativ indflydelse | 78.1 | Bedste registrerede værdi: 88.1 |
| Score for defensiv aktivitet | Bedste registrerede værdi: 28.1 | 14.0 |
| Score for defensiv pålidelighed | Ikke offentliggjort | Ikke offentliggjort |
| Score for boldsikkerhed | 67.7 | Bedste registrerede værdi: 84.1 |
| Score for offensiv trussel | Bedste registrerede værdi: 96.7 | 82.1 |
| Spillestil | Kreativ kant | Kreativ kantspiller |
95 / 100
Spillestil, ikke spillerens kvalitet.
Kun færdigspillede kampe. Tal pr. 90 minutter tager højde for spilletiden; flere aktioner betyder ikke altid en bedre præstation.
Impact Score og kategoriscorer følger de gældende regler for offentliggørelse. Ligasammenligningen sammenligner spillere med andre i samme rolle og sæson, så forskellige roller eller ligaer har forskellige sammenligningsgrupper.
Ikke tilgængelig: ingen registreret værdi. For få data: datagrundlaget opfylder ikke kravene. Ikke offentliggjort: scoren vises ikke efter de gældende regler for offentliggørelse.
Metoden bag scorerne (på engelsk)