Spillerdossier

Superliga · 2025/2026

Mohamed Cherif Haidara

Offensiv midtbanespiller
Rolle
Offensiv midtbanespiller
Nationalitet
Guinea
Fødselsdato
02. okt. 2005 (21 år)
Trøjenummer
8
Sæson
2025/2026

Alle spillere

02 / Angreb

Angreb

Sæsontal registreret af dataleverandøren, med en pr.-90-minutter-visning, hvor det giver mening. En statistik, som leverandøren aldrig har registreret, vises som ikke tilgængelig, aldrig som nul.

Score for offensiv trussel

3.9/ 100

Blandt de laveste i sin rolle

Viser, hvor stærkt en spiller bidrager til offensiv fare gennem afslutninger, chanceskabelse og involvering i de fremadrettede områder.

Sammenlignet med offensive midtbanespillere (15) · Statistikker tilgængelige 100%

Hvad indgår i denne score
Skud på mål pr. 9022%
0.95
Mål i åbent spil pr. 9013%
0.27
Skabte chancer pr. 9025%
0.41
Afleveringer i sidste tredjedel pr. 9020%
2.44
Succesfulde driblinger pr. 9020%
0.81
AfslutningerSæson · Pr. 90

Hvor ofte spilleren skyder, og hvor disse forsøg ender.

Afslutninger statistics
StatistikSæsonPr. 90
Mål40.27
Afslutninger442.99
Skud på mål140.95
Skud forbi mål161.09
Skud blokeret af en modstander90.61
Skud på stolpen eller overliggerenIkke tilgængelig–
Offsides60.41
Andel afslutninger på mål31.8%–
Se hele ranglisten for afslutninger

Score for afslutninger uden straffespark

22.7/ 100

Under gennemsnittet for sin rolle

Hvor produktiv spilleren er foran mål i åbent spil. Straffespark fjernes fra målene, så en straffesparksskytte ikke belønnes dobbelt.

Sammenlignet med offensive midtbanespillere (15) · Statistikker tilgængelige 100%

Hvad indgår i denne score
Mål i åbent spil pr. 9040%
0.27
Mål i åbent spil pr. skud30%
0.09
Andel afslutninger på mål15%
0.32
Store chancer brændt pr. 90 (lavere er bedre)15%
0.41
AfslutningsevneSæson · Pr. 90

Hvor ofte spillerens forsøg bliver til mål. Der bruges ingen expected-goals-data.

Afslutningsevne statistics
StatistikSæsonPr. 90
Mål pr. skud9.1%–
Mål pr. skud på mål28.6%–
Store chancer brændt60.41
Straffespark scoretIkke tilgængelig–
Straffespark brændtIkke tilgængelig–
Straffespark vundetIkke tilgængelig–
Se hele ranglisten for afslutninger

Score for kreativ indflydelse

11.5/ 100

Blandt de laveste i sin rolle

Hvor meget spilleren skaber for holdkammeraterne: chancer, nøgleafleveringer, assists og afleveringer ind i sidste tredjedel.

Sammenlignet med offensive midtbanespillere (15) · Statistikker tilgængelige 100%

Hvad indgår i denne score
Skabte chancer pr. 9030%
0.41
Nøgleafleveringer pr. 9020%
0.81
Assists pr. 9020%
0.07
Store chancer skabt pr. 9015%
0.20
Afleveringer i sidste tredjedel pr. 9015%
2.44
ChanceskabelseSæson · Pr. 90

Afleveringer og aktioner, der skaber forsøg for holdkammeraterne.

Chanceskabelse statistics
StatistikSæsonPr. 90
Assists10.07
Nøgleafleveringer120.81
Skabte chancer60.41
Store chancer skabt30.20
GennembrudsboldeIkke tilgængelig–
Gennembrudsbolde gennemførtIkke tilgængelig–
Offsides vundetIkke tilgængelig–
Se hele ranglisten for chanceskabelse
Sidste tredjedelSæson · Pr. 90

Involvering i den angribende del af banen.

Sidste tredjedel statistics
StatistikSæsonPr. 90
Afleveringer i sidste tredjedel362.44
Boldberøringer71048.19
Succesfulde driblinger120.81
Driblinger forsøgt271.83
Andel succesfulde driblinger44.4%–
Indlæg fra kanterneSæson · Pr. 90

Indlægsvolumen og -præcision fra kanterne.

Indlæg fra kanterne statistics
StatistikSæsonPr. 90
Indlæg80.54
Præcise indlæg10.07
Indlægspræcision12.5%–
Se hele ranglisten for chanceskabelse
03 / Final third

Data for sidste tredjedel

Viser, hvordan spilleren bidrager i banens sidste tredjedel, herunder afleveringer, chanceskabelse, indlæg og afslutninger.

Data for sidste tredjedelPr. 90

Expected goals, expected assists og spatiale mål er ikke tilgængelige i disse data og estimeres ikke.

Profil for sidste tredjedel pr. 90 minutter
MetricPr. 90
Afleveringer i sidste tredjedel pr. 902.44
Nøgleafleveringer pr. 900.81
Skabte chancer pr. 900.41
Store chancer skabt pr. 900.20
Indlæg pr. 900.54
Afslutninger pr. 902.99
Succesfulde driblinger pr. 900.81
11 / Metode

Metode

Datakilde

Kamp-, opstillings-, hændelses- og spillerstatistik kommer fra Sportmonks og gemmes pr. kamp. Kun færdigspillede kampe med registrerede minutter tælles med. Annoncerede opstillinger og fremtidige kampe er ikke medregnet.

Pr. 90 minutter

En værdi pr. 90 minutter omregner et sæsontal til en hel kamp: total × 90 ÷ spillede minutter. Den beregnes ikke, når minutter mangler eller er nul.

Manglende data

Dataleverandøren udelader nogle statistikker i stedet for at sende et nul. En manglende værdi vises som "ikke tilgængelig" og omregnes aldrig til 0, så andele og percentiler kun beregnes, hvor de underliggende data faktisk findes.

Impact Score

Football Performance Labs Impact Score er en eksperimentel intern model, der kombinerer rollerelative percentilgrupper med faste vægte. Det er ikke en officiel rating og ikke et mål for transferværdi.

Minimumskrav til data

Værdierne beregnes internt fra 180 minutter, men en spiller vises kun offentligt med en rangeret Impact Score fra 360 minutter og 5 kampe, med mindst 90% datadækning og en fastlagt rolle. En enkelt kamp giver en kampobservation fra 30 minutter.

Hele metoden (på engelsk)