Spillerdossier

Superliga · 2026/2027

Noah Ganaus

Angriber
Rolle
Angriber
Nationalitet
Germany
Fødselsdato
19. jan. 2001 (25 år)
Trøjenummer
17
Sæson
2026/2027

Alle spillere

01 / Data

Sæsonoverblik

13 kampe · 1,005 minutterEtableret datagrundlagAlle tal dækker kun afsluttede kampe i denne sæson.

SpillerdataAfsluttede kampe
Kampe
13
Kampe fra start
11

0 ubenyttede indskifterdage

Minutter
1,005
Mål
4

Talt fra kampbegivenheder

Assists
1

Talt fra kampbegivenheder

Gule kort
1

Talt fra kampbegivenheder

Røde kort
Ikke tilgængelig
Leverandørrating & detaljer

Leverandørens kampratingGennemsnitlig rating på tværs af 13 ratede kampe.Kamprating fra tredjepart. Indgår ikke i FootyCabin-scores.

6.89

02 / Præstation

FootyCabin-præstation

FootyCabin-scores sammenligner denne spiller med andre i samme rolle, liga og sæson. Højere scores indikerer stærkere statistisk præstation.

Impact Score

51.9/ 100

Lidt over gennemsnittet for sin rolle

Estimat på etableret datagrundlag · 13 kampe · 1,005 minutter som Angriber

Score for afslutninger uden straffespark

59.4/ 100

Over gennemsnittet for sin rolle

Sammenlignet med angribere (26)

Se angrebs-dataene bag dette

Score for offensiv trussel

40.6/ 100

Tæt på gennemsnittet for sin rolle

Sammenlignet med angribere (26)

Se angrebs-dataene bag dette

Score for kreativ indflydelse

39.5/ 100

Tæt på gennemsnittet for sin rolle

Sammenlignet med angribere (26)

Se angrebs-dataene bag dette

Sådan opbygges Impact Score
Eksperimentel modelDækning 100%Etableret datagrundlag
Duellervægt 15%
28.9
Afleveringervægt 10%
59.6
Chanceskabelsevægt 20%
53.6
Afslutningervægt 35%
54.1
Driblingervægt 10%
49.8
Boldbesiddelsevægt 10%
69.9

En eksperimentel intern model baseret på tilgængelige kampdata. Den vægter rolle-relative percentilfamilier og er hverken en officiel rating, et endeligt mål for spillerkvalitet eller en forudsigelse.

03 / Spillestil

Spillestil

Hvordan denne spiller typisk bidrager, sammenlignet med spillere i samme rolle og sæson. Stil, ikke kvalitet.

Kreativ angriber

Stærkt matchogså Kombinerende angriber

Skaber for holdkammeraterne lige så meget, som han skyder.

Hvorfor denne stil
  • Skabte chancer pr. 9075th
  • Nøgleafleveringer pr. 9075th

Spillertyper beskriver statistisk spillestil, ikke spillerkvalitet. Sådan beregnes det

04 / Profil

Spillerprofil

Se, hvor spilleren rangerer sammenlignet med andre i samme rolle. En percentil på 80 betyder, at spilleren rangerer højere end 80% af sammenligningsgruppen. Kun områder relevante for rollen vises. Kun områder relevante for angriber vises.

SpillerprofilPercentil 0-100
SHOTCREARETDUELDRIBPASSDEF

Den stiplede ring markerer medianen for Angriber (50. percentil) på tværs af 26 sammenlignelige spillere.

Role-relative radar values
Afslutninger54
Chanceskabelse54
Boldbesiddelse70
Dueller29
Driblinger50
Afleveringer60
Defensiv50

Percentile against the same role family in this season and competition. Role only, not the whole league. Sæson 2026/2027

Percentildetaljer

Sammenlignet med Angriber spillere i denne sæson26 i referencegruppen

  • Afslutninger54.1pctl
  • Chanceskabelse53.6pctl
  • Boldbesiddelse69.9pctl
  • Dueller28.9pctl
  • Driblinger49.8pctl
  • Afleveringer59.6pctl
  • Defensiv50.5pctl
05 / Stilmatch

Lignende spillere

Spillere med de mest lignende statistiske spillestile. Dette sammenligner stil, ikke spillerkvalitet.

  • Martin BoyleMeget lignende stil99 / 100

    Hibernian · Angriber · Premiership 2025/2026 · Direkte angriber

    Ligner i defensive dueller, driblinger, afslutninger. Forskellig i offensiv involvering, afleveringer.

    Sammenlign

  • Dan NlunduluMeget lignende stil98 / 100

    St. Mirren · Angriber · Premiership 2025/2026 · Kreativ angriber

    Ligner i defensive dueller, offensiv involvering, chanceskabelse. Forskellig i driblinger, luftspil.

    Sammenlign

  • Filip Bundgaard KristensenMeget lignende stil98 / 100

    Brøndby IF · Angriber · Superliga 2025/2026 · Kombinerende angriber

    Ligner i defensive dueller, offensiv involvering, afleveringer. Forskellig i luftspil, chanceskabelse.

    Sammenlign

Vis 2 flere lignende spillere
  • Matthew HoppeMeget lignende stil98 / 100

    Sønderjyske Fodbold · Angriber · Superliga 2025/2026

    Ligner i offensiv involvering, afslutninger, defensiv aktivitet. Forskellig i defensive dueller, afleveringer.

    Sammenlign

  • Thibault KlidjéMeget lignende stil97 / 100

    Hibernian · Angriber · Premiership 2025/2026 · Målfokuseret angriber

    Ligner i offensiv involvering, boldsikkerhed, defensiv aktivitet. Forskellig i luftspil, chanceskabelse.

    Sammenlign

Sådan virker ligheden

Lighed sammenligner spilleprofiler inden for samme rollefamilie. En score på 92 betyder, at parret er tættere end 92% af sammenlignelige spillerpar. Det er ikke en vurdering af evner, markedsværdi eller egnethed til et skifte.

06 / Kontekst

Form & kontekst

Seneste form, udvikling og kampkontekst fra afsluttede kampe. Disse tal giver kontekst til scorerne ovenfor og er hverken officielle ratings eller forudsigelser.

SpillerintelligensScore 0-100
Form
56.2
Stabil form
Viser, om de seneste præstationer har været bedre eller værre end tidligere i sæsonen.
Udvikling
42.7
Ingen klar opadgående tendens
Ser på seneste præstationer, spilletid og startpladser for at fange tegn på, at en spiller er i fremgang. Det er ikke en forudsigelse.
Tilbagegang
57.3
Nogle tegn på nedgang
Leder efter tegn på, at spillerens præstationer og spilletid er faldende. Det er ikke en forudsigelse.
Modstanderstyrke
49.8
Omkring gennemsnittet
Viser, hvor stærke modstanderne har været. Det er kun kontekst og ændrer ikke Impact Score.
Holdeffekt og succesrater
HoldeffektScore 0-100

Sammenligner holdets point pr. afsluttet kamp, når spilleren starter, og når han ikke gør. Dette beskriver resultater, ikke bevis for, at spilleren forårsagede dem.

Insufficient sample. The comparison kræver at least 3 completed fixtures in both groups (currently 11 started and 2 not started).

Effektivitet ScoreScore 0-100

Viser, hvor ofte spillerens aktioner fører til vellykkede resultater.

57.0Over gennemsnittet · Dækning 80%

Effektivitet Score-komponenter
shot_on_target_ratevægt 40%
0.50
aerial_win_ratevægt 20%
Ikke tilgængelig
pass_accuracyvægt 20%
0.78
dribble_successvægt 20%
0.50
EffektivitetsdataSuccesrater
Efficiency rates for Noah Ganaus 2026/2027
MetricRate
Afleveringspræcision77.8%
Andel succesfulde driblinger50.0%
Vundne dueller44.0%
Andel vundne luftduellerIkke tilgængelig
Andel succesfulde tacklingerIkke tilgængelig
Andel afslutninger på mål50.0%
Præcision i lange afleveringer60.0%
PASSDRIBDUELSHOTLONG

Noah Ganaus · 0–100% scale

11 / Metode

Metode

Datakilde

Kamp-, opstillings-, hændelses- og spillerstatistik kommer fra Sportmonks og gemmes pr. kamp. Kun færdigspillede kampe med registrerede minutter tælles med. Annoncerede opstillinger og fremtidige kampe er ikke medregnet.

Pr. 90 minutter

En værdi pr. 90 minutter omregner et sæsontal til en hel kamp: total × 90 ÷ spillede minutter. Den beregnes ikke, når minutter mangler eller er nul.

Manglende data

Dataleverandøren udelader nogle statistikker i stedet for at sende et nul. En manglende værdi vises som "ikke tilgængelig" og omregnes aldrig til 0, så andele og percentiler kun beregnes, hvor de underliggende data faktisk findes.

Impact Score

Football Performance Labs Impact Score er en eksperimentel intern model, der kombinerer rollerelative percentilgrupper med faste vægte. Det er ikke en officiel rating og ikke et mål for transferværdi.

Minimumskrav til data

Værdierne beregnes internt fra 180 minutter, men en spiller vises kun offentligt med en rangeret Impact Score fra 360 minutter og 5 kampe, med mindst 90% datadækning og en fastlagt rolle. En enkelt kamp giver en kampobservation fra 30 minutter.

Hele metoden (på engelsk)