Spillerdossier
Superliga · 2026/2027
Nicklas Røjkjær
- Hold
- Nordsjælland
- Rolle
- Central midtbanespiller
- Nationalitet
- Denmark
- Fødselsdato
- 24. jul. 1998 (28 år)
- Trøjenummer
- 8
- Turnering
- Superliga (Denmark)
- Sæson
- 2026/2027
Kamphistorik
Afsluttede kampe med registrerede minutter, seneste først.
| Dato | Modstander | Spillested | Min. | Rating | G | A | YC | Impact |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01. nov. 2026 | FC Midtjylland2–3 | Hjemme | 78 | 6.84 | 0 | 1 | 0 | 70.0 |
| 25. okt. 2026 | Silkeborg IF1–1 | Ude | 1indskiftet | — | 0 | 0 | 0 | — |
| 18. okt. 2026 | Lyngby Boldklub3–3 | Ude | 90 | 6.71 | 0 | 1 | 0 | 50.6 |
| 09. okt. 2026 | Odense BK0–0 | Hjemme | 20indskiftet | 6.90 | 0 | 0 | 1 | — |
| 03. sep. 2026 | FC København0–2 | Ude | 64 | 6.53 | 0 | 0 | 1 | 54.1 |
| 30. aug. 2026 | Brøndby IF3–1 | Hjemme | 21indskiftet | 6.37 | 0 | 0 | 0 | — |
| 23. aug. 2026 | Sønderjyske Fodbold3–0 | Ude | 44indskiftet | 7.14 | 0 | 0 | 0 | 76.2 |
| 16. aug. 2026 | Silkeborg IF1–0 | Hjemme | 84 | 7.19 | 0 | 0 | 0 | 49.2 |
| 02. aug. 2026 | Randers FC1–0 | Hjemme | 90 | 7.17 | 0 | 0 | 0 | 66.9 |
| 26. jul. 2026 | Horsens1–1 | Ude | 85 | 8.01 | 1 | 0 | 0 | 79.6 |
Mål, assists og gule kort tælles fra registrerede kampbegivenheder, så et 0 betyder, at begivenheden ikke fandt sted. En streg betyder, at leverandøren ikke sendte nogen værdi. Det betyder aldrig nul. Kamp-impact vises kun for optrædener på mindst 30 minutter med tilstrækkelig datadækning.
Sæsonkontekst
- Turnering
- Superliga
- Sæson
- 2026/2027
- Hold
- Nordsjælland
- Kampe
- 10
- Minutter
- 577
- Gennemsnitlig modstanderstyrke
- 45.6Minutvægtet, 0–100 holdstyrkeskala. Kun kontekst. Den justerer ikke scorerne ovenfor.
Seneste modstandere: FC Midtjylland, Silkeborg IF, Lyngby Boldklub, Odense BK, FC København, Brøndby IF.
Sæson mod sæson
Gemte sæsontal for denne sæson ved siden af den foregående sæson i samme turnering. Kun præsentation. Der beregnes ingen ny score.
2026/2027-sæsonen er i gang · 78 af 132 kampe afsluttet. Forskellene nedenfor er ikke helårssammenligninger, mens sæsonen er i gang.
| Mål | 2025/2026 | 2026/2027 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Impact Score | 63.3 | 64.0 | +0.7 |
| Spillede minutter | 1,954 | 577 | −1,377 |
| Kampe | 22 | 10 | −12 |
| Startandel | 100.0% | 60.0% | −40.0% |
| Gennemsnitlig modstanderstyrke | 47.2 | 45.6 | −1.6 |
| Boldberøringer pr. 90 | 78.49 | 78.46 | −0.03 |
| Afleveringer pr. 90 | 61.72 | 59.58 | −2.14 |
| Præcise afleveringer pr. 90 | 56.42 | 53.66 | −2.77 |
| Afleveringer i sidste tredjedel pr. 90 | 7.42 | 6.71 | −0.71 |
| Nøgleafleveringer pr. 90 | 1.70 | 2.34 | +0.64 |
| Skabte chancer pr. 90 | 1.43 | 2.18 | +0.76 |
| Afslutninger pr. 90 | 1.34 | 2.03 | +0.69 |
| Skud på mål pr. 90 | 0.69 | 0.78 | +0.09 |
| Succesfulde driblinger pr. 90 | 0.55 | 0.78 | +0.23 |
| Tacklinger pr. 90 | 1.93 | 2.34 | +0.41 |
| Opsnappede bolde pr. 90 | 0.83 | 0.78 | −0.05 |
| Clearinger pr. 90 | 0.78 | 0.47 | −0.32 |
| Bolderobringer pr. 90 | 3.59 | 4.52 | +0.93 |
| Dueller pr. 90 | 7.60 | 9.67 | +2.07 |
| Frispark vundet pr. 90 | 1.06 | 1.09 | +0.03 |
| Mål pr. 90 | 0.09 | 0.16 | +0.06 |
| Assists pr. 90 | 0.18 | 0.31 | +0.13 |
| Boldtab pr. 90 | 10.87 | 13.10 | +2.23 |
| Fejl der fører til afslutning pr. 90 | 0.05 | 0.16 | +0.11 |
| Afleveringspræcision | 91.4% | 90.0% | −1.4% |
| Andel succesfulde driblinger | 57.1% | 55.6% | −1.6% |
| Vundne dueller | 49.7% | 48.4% | −1.3% |
| Andel succesfulde tacklinger | Ikke tilgængelig | 80.0% | Ikke tilgængelig |
| Andel afslutninger på mål | 51.7% | 38.5% | −13.3% |
| Præcision i lange afleveringer | 62.9% | 50.0% | −12.9% |
- Rolle
- Samme rolle i begge sæsoner · Central midtbanespiller
- Hold
- Samme klub · Nordsjælland
Kun præsentation: hvert tal er den gemte sæsonværdi for den pågældende sæson. Der beregnes intet sæson-til-sæson-indeks eller -score.
Metode
Datakilde
Kamp-, opstillings-, hændelses- og spillerstatistik kommer fra Sportmonks og gemmes pr. kamp. Kun færdigspillede kampe med registrerede minutter tælles med. Annoncerede opstillinger og fremtidige kampe er ikke medregnet.
Pr. 90 minutter
En værdi pr. 90 minutter omregner et sæsontal til en hel kamp: total × 90 ÷ spillede minutter. Den beregnes ikke, når minutter mangler eller er nul.
Manglende data
Dataleverandøren udelader nogle statistikker i stedet for at sende et nul. En manglende værdi vises som "ikke tilgængelig" og omregnes aldrig til 0, så andele og percentiler kun beregnes, hvor de underliggende data faktisk findes.
Impact Score
Football Performance Labs Impact Score er en eksperimentel intern model, der kombinerer rollerelative percentilgrupper med faste vægte. Det er ikke en officiel rating og ikke et mål for transferværdi.
Minimumskrav til data
Værdierne beregnes internt fra 180 minutter, men en spiller vises kun offentligt med en rangeret Impact Score fra 360 minutter og 5 kampe, med mindst 90% datadækning og en fastlagt rolle. En enkelt kamp giver en kampobservation fra 30 minutter.